| ||||||
Kommitté | British Olympic Association | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Olympiska sommarspelen 2012 i London | ||||||
Deltagare | 541 deltagare i 26 grenar | |||||
Fanbärare | Chris Hoy | |||||
| ||||||
| ||||||
Storbritannien i olympiska sommarspelen | ||||||
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 | ||||||
Storbritannien i olympiska vinterspelen | ||||||
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 | ||||||
Storbritannien i andra olympiska spel | ||||||
1906 |
Storbritannien, genom dess olympiska kommitté, deltog som värdnation vid de olympiska sommarspelen 2012 mellan den 27 juli och 12 augusti 2012.
London är den första staden att ha arrangerat tre olympiska sommarspel efter att ha arrangerat spelen 1908 och 1948.
Storbritannien tävlade i olympiska spelen under förkortningen GBR, en förkortning som de tilldelades inför olympiska sommarspelen 1908. Laget är även känt under namnet Team GB (från Great Britain). Detta namn orsakade en viss kritik från Nordirland (som också tävlade under samma flagg som Storbritannien) som hellre skulle sett namnet Team UK (från United Kingdom). Storbritanniens kläder designades av Stella McCartney.
I egenskap av värdnation tilldelades man två kvotplatser.
Spelare | Gren | Gruppnivå | Eliminering | Kvartsfinal | Semifinal | Final / brons | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Placering | Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Placering | ||
Rajiv Ouseph | Herrsingel | Hurskainen (SWE) W 22–20 17–21 21–15 |
Cordón (GUA) L 21–12 17–21 19–21 |
i.u. | 2 | Gick inte vidare | ||||
Susan Egelstaff | Damsingel | Tvrdy (SLO) W 21–15 21–10 |
Sato (JPN) L 21–18 16–21 12–21 |
i.u. | 2 | Gick inte vidare | ||||
Chris Adcock Imogen Bankier |
Mixeddubbel | Nikolaenko / Sorokina (RUS) L 21–14 9–21 18–21 |
Fuchs / Michels (GER) L 21–11 14–21 17–21 |
Zhang N / Zhao Yl (CHN) L 13–21 14–21 |
4 | i.u. | Gick inte vidare |
I egenskap av värdnation fick Storbritannien ställa upp med ett lag på både herr- och damsidan. Noterbart är att detta inte var säkert från början - fram till 2006 fanns nämligen inte Storbritanniens landslag i basket. Wales, Skottland, England och Nordirland tävlade då med egna landslag.
Pos. | Nr | Namn | Ålder | Längd | Klubb |
---|---|---|---|---|---|
PF | 4 | Keiron Achara | 29 - 3 juli 1983 | 2.08 m | Assignia Manresa |
PG | 5 | Andrew Lawrence | 22 - 4 juni 1990 | 1.85 m | College of Charleston |
SG | 6 | Mike Lenzly | 31 - 1 maj 1981 | 1.89 m | ČEZ Nymburk |
F/C | 7 | Pops Mensah-Bonsu | 28 - 7 september 1983 | 2.06 m | Beşiktaş Milangaz |
SF | 8 | Andrew Sullivan | 31 - 12 februari 1980 | 2.03 m | Leicester Riders |
SF | 9 | Luol Deng | 27 - 16 april 1985 | 2.06 m | Chicago Bulls |
C | 10 | Robert Archibald | 32 - 29 mars 1980 | 2.11 m | CAI Zaragoza |
PF | 11 | Joel Freeland | 25 - 7 februari 1987 | 2.08 m | Portland Trail Blazers |
PG | 12 | Nate Reinking | 38 - 12 december 1973 | 1.88 m | Sheffield Sharks |
PF | 13 | Daniel Clark | 23 - 16 september 1988 | 2.10 m | CB Estudiantes |
SG | 14 | Kyle Johnson | 23 - 31 december 1988 | 1.95 m | APOEL B.C. |
C | 15 | Eric Boateng | 26 - 20 november 1985 | 2.08 m | Peristeri B.C. |
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ryssland | 5 | 5 | 0 | 0 | 403 | 359 | +44 | 10 |
Brasilien | 5 | 4 | 0 | 1 | 402 | 349 | +53 | 9 |
Spanien | 5 | 3 | 0 | 2 | 414 | 394 | +20 | 8 |
Australien | 5 | 2 | 0 | 3 | 410 | 373 | +37 | 7 |
Storbritannien | 5 | 1 | 0 | 4 | 370 | 405 | −35 | 6 |
Kina | 5 | 0 | 0 | 5 | 313 | 439 | −126 | 5 |
29 juli 2012 | Ryssland | 95 – 75 | Storbritannien | Basketball Arena, London | ||
31 juli 2012 | Storbritannien | 62 – 67 | Brasilien | Basketball Arena, London | ||
2 augusti 2012 | Spanien | 79 – 78 | Storbritannien | Basketball Arena, London | ||
4 augusti 2012 | Storbritannien | 75 – 106 | Australien | Basketball Arena, London | ||
6 augusti 2012 | Storbritannien | 90 – 58 | Kina | Basketball Arena, London | ||
|
Förbundskapten(-er): (?) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Positioner: G - Guard C - Center F - Forward | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Spelarnas åldrar och klubb per 27 juli 2012. |
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Frankrike | 5 | 5 | 0 | 0 | 356 | 319 | +37 | 10 |
Australien | 5 | 4 | 0 | 1 | 353 | 322 | +31 | 9 |
Ryssland | 5 | 3 | 0 | 2 | 314 | 308 | +6 | 8 |
Kanada | 5 | 2 | 0 | 3 | 328 | 332 | −4 | 7 |
Brasilien | 5 | 1 | 0 | 4 | 329 | 354 | −25 | 6 |
Storbritannien | 5 | 0 | 0 | 5 | 327 | 372 | −45 | 5 |
28 juli 2012 | Australien | 74–58 | Storbritannien | Basketball Arena, London | ||
30 juli 2012 | Storbritannien | 65–73 | Kanada | Basketball Arena, London | ||
1 augusti 2012 | Storbritannien | 61–67 | Ryssland | Basketball Arena, London | ||
3 augusti 2012 | Frankrike | 80–77 (e fl) | Storbritannien | Basketball Arena, London | ||
5 augusti 2012 | Storbritannien | 66–78 | Brasilien | Basketball Arena, London | ||
I egenskap av värdnation tilldelades Storbritannien platser i både damernas och herrarnas lagtävlingar.
HerrarSpelare | Gren | Inledande omgång | Runda 1 | Runda 2 | Runda 3 | Runda 4 | Kvartsfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Placering | ||
Paul Drinkhall | Herrsingel | Bye | Al-Hasan (KUW) W 4–0 |
Yang Z (SIN) W 4–1 |
Ovtcharov (GER) L 0–4 |
Gick inte vidare | ||||
Andrew Baggaley Paul Drinkhall Liam Pitchford |
Herrarnas lagtävling | i.u. | Portugal L 0–3 |
Gick inte vidare | ||||||
Joanna Parker | Damsingel | Bye | Kumahara (BRA) W 4–0 |
Silbereisen (GER) L 1–4 |
Gick inte vidare | |||||
Na Liu Joanna Parker Kelly Sibley |
Damernas lagtävling | i.u. | Nordkorea L 0–3 |
Gick inte vidare |
Boxare | Gren | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Placering | ||
Andrew Selby | Flugvikt | Bye | Suleimenov (KAZ) W 19–15 |
Ramírez (CUB) L 11–16 |
Gick inte vidare | ||
Luke Campbell | Bantamvikt | Bye | Parrinello (ITA) W 11–9 |
Dalakliev (BUL) W 16–15 |
Shimizu (JPN) W 20–11 |
Nevin (IRL) W 14–11 |
|
Josh Taylor | Lättvikt | Conceicao (BRA) W 13–9 |
Valentino (ITA) L 10–15 |
Gick inte vidare | |||
Tom Stalker | Lätt weltervikt | Bye | Manoj (IND) W 20–16 |
Mönkh-Erdene (MGL) L 22–23 |
Gick inte vidare | ||
Fred Evans | Weltervikt | Abbadi (ALG) W 18–10 |
Kavaliauskas (LTU) W 11–7 |
Clayton (CAN) W 14–14 |
Shelestyuk (UKR) W 11–10 |
Sapiyev (KAZ) L 9–17 |
|
Anthony Ogogo | Mellanvikt | Castillo (DOM) W 13–6 |
Khytrov (UKR) W 18–18 |
Härtel (GER) W 15–10 |
Falcão (BRA) L 9–16 |
Did not advance | |
Anthony Joshua | Supertungvikt | i.u. | Savon (CUB) W 17–16 |
Zhang Zl (CHN) W 15–11 |
Dychko (KAZ) W 13–11 |
Cammarelle (ITA) W 18+–18 |
Boxare | Gren | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Placering | ||
Nicola Adams | Flugvikt | Bye | Petrova (BUL) W 16–7 |
Kom (IND) W 11–6 |
Ren C (CHN) W 16–7 |
|
Natasha Jonas | Lättvikt | Underwood (USA) W 21–13 |
Taylor (IRL) L 15–26 |
Gick inte vidare | ||
Savannah Marshall | Mellanvikt | Bye | Volnova (KAZ) L 12–16 |
Gick inte vidare |
De tre valfria kvotplatserna tilldelades i egenskap av värdnation, men det visade sig senare att landet inte uppfyllt alla krav och fick därmed endast behålla en av platserna.
Damer, fristilBrottare | Gren | Kvalomgång | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Återkval 1 | Återkval 2 | Final / brons | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Placering | ||
Olga Butkevych | -55 kg | Bye | Antes (ECU) L 1–3 |
Gick inte vidare | 11 |
I egenskap av värdnation tilldelades Storbritannien sex kvotplatser i bågskytte.
HerrarBågskytt | Gren | Ranking-runda | 32-delsfinal | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Seedning | Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Placering | ||
Naomi Folkard | Damernas individuella | 637 | 42 | Timofeeva (RUS) W 6–4 |
Avitia (MEX) L 2–6 |
Gick inte vidare | ||||
Amy Oliver | 608 | 57 | Kumari (IND) W 6–2 |
Rochmawati (INA) L 1–7 |
Gick inte vidare | |||||
Alison Williamson | 629 | 47 | Bishindee (MGL) L 3–7 |
Gick inte vidare | ||||||
Naomi Folkard Amy Oliver Alison Williamson |
Damernas lagtävling | 1874 | 11 | i.u. | Ryssland L 208–215 |
Gick inte vidare |
Bågskytt | Gren | Ranking-runda | 32-delsfinal | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Seedning | Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Placering | ||
Laurence Godfrey | Herrarnas individuella | 680 | 4 | Milon (BAN) W 6–0 |
Serrano (MEX) W 7–1 |
Mohamad (MAS) L 5–6 |
Gick inte vidare | |||
Simon Terry | 654 | 50 | Ishizu (JPN) W 7–1 |
Olaru (MDA) L 1–7 |
Gick inte vidare | |||||
Alan Wills | 660 | 42 | Worth (AUS) L 5–6 |
Gick inte vidare | ||||||
Laurence Godfrey Simon Terry Alan Wills |
Herrarnas lagtävling | 1994 | 8 | i.u. | Ukraina L 212–223 |
Gick inte vidare |
Kvotplatserna i BMX tilldelades i egenskap av arrangör.
Herrarnas landsvägscyklingCyklist | Gren | Tid | Placering |
---|---|---|---|
Mark Cavendish | Herrarnas linjelopp | 5:46:37 | 29 |
Chris Froome | Herrarnas linjelopp | 5:58:24 | 109 |
Herrarnas tempolopp | 51:41.87 | ||
David Millar | Herrarnas linjelopp | 5:55:16 | 105 |
Ian Stannard | 5:46:47 | 92 | |
Bradley Wiggins | Herrarnas linjelopp | 5:47:14 | 100 |
Herrarnas tempolopp | 50:39.54 |
Cyklist | Gren | Tid | Placering |
---|---|---|---|
Lizzie Armitstead | Damernas linjelopp | 3:35:29 | |
Damernas tempolopp | 39:26.24 | 10 | |
Nicole Cooke | Damernas linjelopp | 3:36:01 | 31 |
Lucy Martin | OTL | ||
Emma Pooley | Damernas linjelopp | 3:37:26 | 40 |
Damernas tempolopp | 38:37.70 | 6 |
Cyklist | Gren | Kvalomgång | Omgång 1 | Omgång 2 | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid Hastighet (km/h) |
Placering | Motståndare Tid Hastighet (km/h) |
Motståndare Tid Hastighet (km/h) |
Motståndare Tid Hastighet (km/h) |
Motståndare Tid Hastighet (km/h) |
Motståndare Tid Hastighet (km/h) |
Placering | ||
Jason Kenny | Herrarnas sprint | 9.713 74.127 |
1 Q | Bye | Esterhuizen (RSA) W 10.363 69.477 |
Awang (MAS) W 10.433, W 10.030 |
Phillip (TRI) W 10.159, W 10.166 |
Baugé (FRA) W 10.232, W 10.308 |
|
Philip Hindes Chris Hoy Jason Kenny |
Herrarnas lagsprint | 43.065 62.695 |
1 Q | i.u. | Japan W 42.747 VR 63.162 |
i.u. | Frankrike W 42.600 VR 63.380 |
||
Victoria Pendleton | Damernas sprint | 10.724 67.139 |
1 Q | Gnidenko (RUS) W 11.775 61.146 |
Kanis (NED) W 11.840 60.810 |
Panarina (BLR) W 11.226, W 11.339 |
Vogel (GER) W 11.481, W 11.538 |
Meares (AUS) L, L |
|
Victoria Pendleton Jessica Varnish |
Damernas lagsprint | 32.526 55.340 |
2 Q | i.u. | Ukraina L |
i.u. | Gick inte vidare | 8 |
Cyklist | Gren | 1:a omgången | Återkval | 2:a omgången | Final |
---|---|---|---|---|---|
Placering | Placering | Placering | Placering | ||
Chris Hoy | Herrarnas keirin | 1 Q | BYE | 1 Q | |
Victoria Pendleton | Damernas keirin | 1 Q | BYE | 1 Q |
Cyklister | Gren | Kvalomgång | Semifinaler | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Motståndare Resultat |
Placering | Motståndare Resultat |
Placering | ||
Steven Burke Ed Clancy Peter Kennaugh Geraint Thomas |
Herrarnas lagförföljelse | 3:52.499 | 1 Q | Danmark W 3:52.743 |
1 Q | Australien W 3:51.659 |
|
Danielle King Joanna Rowsell Laura Trott |
Damernas lagförföljelse | 3:15.669 | 1 Q | Kanada W 3:14.682 |
1 Q | USA W 3:14.051 |
Cyklist | Gren | Flygande varv | Poänglopp | Elimineringslopp | Individuell förföljelse | Scratch | Tidkval | Totalpoäng | Placering | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Poäng | Placering | Placering | Tid | Placering | Placering | Tid | Placering | ||||
Ed Clancy | Herrarnas Omnium | 12.556 | 1 | 18 | 11 | 5 | 4:20.853 | 2 | 10 | 1:00.981 | 1 | 30 | |
Laura Trott | Damernas Omnium | 14.057 | 1 | 14 | 10 | 1 | 3:30.547 | 2 | 3 | 35.110 | 1 | 18 |
Cyklist | Gren | Tid | Placering |
---|---|---|---|
Liam Killeen | Herrarnas terränglopp | Did not finish | |
Annie Last | Damernas terränglopp | 1:33:47 | 8 |
Cyklist | Gren | Seedning | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering | Resultat | Placering | ||
Liam Phillips | Herrarnas BMX | 38.719 | 12 | 6 | 2 Q | 9 | 3 Q | 2:11.918 | 8 |
Shanaze Reade | Damernas BMX | 39.368 | 5 | i.u. | 5 | 2 Q | 39.247 | 6 |
Storbritannien tilldelades kvotplatser till båda de olympiska turneringarna.
Coach: Hope Powell
|
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Storbritannien | 3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 9 |
2 | Brasilien | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 1 | +5 | 6 |
3 | Nya Zeeland | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 3 | 0 | 3 |
4 | Kamerun | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 11 | −10 | 0 |
22 | 3 augusti, 19:30 | Storbritannien | 0 – 2 | Kanada | City of Coventry Stadium, Coventry | |
Tränare: Stuart Pearce
|
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Storbritannien | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 |
2 | Senegal | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 2 | +2 | 5 |
3 | Uruguay | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 4 | −2 | 3 |
4 | Förenade arabemiraten | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 6 | −3 | 1 |
28 | 4 augusti, 19:30 | Storbritannien U23 | 1 – 1 (4–5) (e.fl.) | Sydkorea U23 | Millennium Stadium, Cardiff | |
Förkortningar
Herrar Dubble guldmedaljören Mo Farah i herrarnas 5 000 meters-lopp. Bana och väg
Idrottare | Gren | Heat | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placering | Resultat | Placering | Resultat | Placering | Resultat | Placering | ||
Dwain Chambers | 100 m | Bye | 10.02 | 1 Q | 10.05 | 4 | Gick inte vidare | ||
James Dasaolu | Bye | 10.13 | 3 Q | 10.18 | 7 | Gick inte vidare | |||
Adam Gemili | Bye | 10.11 | 2 Q | 10.06 | 3 | Gick inte vidare | |||
James Ellington | 200 m | 21.23 | 6 | i.u. | Gick inte vidare | ||||
Christian Malcolm | 20.59 | 2 Q | i.u. | 20.51 | 3 | Gick inte vidare | |||
Nigel Levine | 400 m | 45.58 | 3 Q | i.u. | 45.64 | 6 | Gick inte vidare | ||
Martyn Rooney | 45.36 | 2 Q | i.u. | 45.31 | 5 | Gick inte vidare | |||
Conrad Williams | 46.12 | 3 Q | i.u. | 45.53 | 8 | Gick inte vidare | |||
Andrew Osagie | 800 m | 1:46.42 | 3 Q | i.u. | 1:44.74 | 2 Q | 1:43.77 | 8 | |
Michael Rimmer | 1:49.05 | 5 | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Gareth Warburton | 1:46.97 | 5 | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Andy Baddeley | 1 500 m | 3:40.34 | 6 Q | i.u. | 3:36.03 | 8 | Gick inte vidare | ||
Ross Murray | 3:36.74 | 4 Q | i.u. | 3:44.92 | 10 | Gick inte vidare | |||
Mo Farah | 5 000 m | 13:26.00 | 3 Q | i.u. | 13:41.66 | ||||
Nick McCormick | 13:25.70 | 12 | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Mo Farah | 10 000 m | i.u. | 27:30.42 | ||||||
Chris Thompson | i.u. | 29:06.14 | 25 | ||||||
Lawrence Clarke | 110 m häck | 13.42 | 2 Q | i.u. | 13.31 | 3 q | 13.39 | 4 | |
Andrew Pozzi | DNF | i.u. | Gick inte vidare | ||||||
Andy Turner | 13.42 | 1 Q | i.u. | 13.42 | 4 | Gick inte vidare | |||
Jack Green | 400 m häck | 49.49 | 2 Q | i.u. | DNF | Gick inte vidare | |||
Dai Greene | 48.98 | 1 Q | i.u. | 48.19 | 4 q | 48.24 | 4 | ||
Rhys Williams | 49.17 | 5 q | i.u. | 49.63 | 4 | Gick inte vidare | |||
Stuart Stokes | 3 000 m hinder | 8:43.04 | 12 | i.u. | Gick inte vidare | ||||
Christian Malcolm Dwain Chambers Danny Talbot Adam Gemili |
4 x 100 m | DSQ | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Conrad Williams Jack Green Dai Greene Martyn Rooney Nigel Levine* |
4 x 400 m | 3:00.38 | 2 Q | i.u. | 2:59:53 | 4 | |||
Lee Merrien | Maraton | i.u. | 2:17:00 | 30 | |||||
Scott Overall | i.u. | 2:22:37 | 61 | ||||||
Dominic King | 50 km gång | i.u. | 4:15.05 | 51 |
* Tävlade endast i heaten.
Fältgrenar Greg Rutherford, guldmedaljör i herrarnas längdhopp.Idrottare | Gren | Kval | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Längd | Placering | Längd | Placering | ||
Greg Rutherford | Längdhopp | 8.08 | 4 q | 8.31 | |
Chris Tomlinson | 8.06 | 5 q | 8.07 | 6 | |
Philips Idowu | Tresteg | 16.53 | 14 | Gick inte vidare | |
Robbie Grabarz | Höjdhopp | 2.29 | 1 q | 2.29 | |
Steven Lewis | Stavhopp | 5.50 | =9 q | 5.75 | =5 |
Carl Myerscough | Kulstötning | 18.95 | 29 | Gick inte vidare | |
Abdul Buhari | Diskuskastning | 60.08 | 29 | Gick inte vidare | |
Brett Morse | 58.18 | 35 | Gick inte vidare | ||
Lawrence Okoye | 65.28 | 4 Q | 61.03 | 12 | |
Mervyn Luckwell | Spjutkastning | 74.09 | 35 | Gick inte vidare | |
Alex Smith | Släggkastning | 74.71 | 11 q | 72.87 | 12 |
Idrottare | Gren | 100 m | LJ | SP | HJ | 400 m | 110H | DT | PV | JT | 1500 m | Final | Placering |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Daniel Awde | Resultat | 10.71 | 6.83 | DNS | – | – | – | – | – | – | – | DNF | |
Poäng | 926 | 774 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Idrottare | Event | Heat | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placering | Resultat | Placering | Resultat | Placering | Resultat | Placering | ||
Anyika Onuora | 100 m | Bye | 11.41 | 5 | Gick inte vidare | ||||
Abi Oyepitan | Bye | 11.22 | 5 q | 11.36 | 8 | Gick inte vidare | |||
Margaret Adeoye | 200 m | 22.94 | 3 Q | i.u. | 23.28 | 7 | Gick inte vidare | ||
Anyika Onuora | 23.23 | 4 | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Abi Oyepitan | 22.92 | 2 Q | i.u. | 23.14 | 6 | Gick inte vidare | |||
Shana Cox | 400 m | 52.01 | 3 Q | i.u. | 52.58 | 7 | Gick inte vidare | ||
Lee McConnell | 52.23 | 3 Q | i.u. | 52.24 | 7 | Gick inte vidare | |||
Christine Ohuruogu | 50.80 | 2 Q | i.u. | 50.22 | 2 Q | 49.70 | |||
Lynsey Sharp | 800 m | 2:01.41 | 2 Q | i.u. | 2:01.78 | 7 | Gick inte vidare | ||
Lisa Dobriskey | 1 500 m | 4:13.32 | 1 Q | i.u. | 4:05.35 | 4 Q | 4:15.02 | 10 | |
Hannah England | 4:05.73 | 5 Q | i.u. | 4:06.35 | 9 | Gick inte vidare | |||
Laura Weightman | 4:07.29 | 6 Q | i.u. | 4:02.99 | 7 q | 4:16.60 | 11 | ||
Julia Bleasdale | 5 000 m | 15:02.00 | 4 Q | i.u. | 15:14.55 | 8 | |||
Barbara Parker | 15:12.81 | 9 | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Jo Pavey | 15:02.84 | 7 q | i.u. | 15:12.72 | 7 | ||||
Julia Bleasdale | 10 000 m | i.u. | 30:55.63 | 8 | |||||
Jo Pavey | i.u. | 30:53.20 | 7 | ||||||
Jessica Ennis | 100 m häck | DNS | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Tiffany Porter | 12.79 | 3 Q | i.u. | 12.79 | 4 | Gick inte vidare | |||
Eilidh Child | 400 m häck | 56.14 | 3 Q | i.u. | 56.03 | 7 | Gick inte vidare | ||
Perri Shakes-Drayton | 54.62 | 1 Q | i.u. | 55.19 | 3 | Gick inte vidare | |||
Eilish McColgan | 3 000 m hinder | 9:54.36 | 9 | i.u. | Gick inte vidare | ||||
Barbara Parker | 9:32.07 | 6 | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Eilidh Child* Shana Cox Lee McConnell Christine Ohuruogu Perri Shakes-Drayton |
4 x 400 m | 3:25.05 | 3 Q | i.u. | 3:24.76 | 5 | |||
Claire Hallissey | Maraton | i.u. | 2:35:39 | 57 | |||||
Freya Murray | i.u. | 2:32:14 | 44 | ||||||
Mara Yamauchi | i.u. | DNF | |||||||
Johanna Jackson | 20 km gång | i.u. | DSQ |
* Deltog endast i heaten.
FältgrenarIdrottare | Gren | Kval | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Längd | Placering | Längd | Placering | ||
Shara Proctor | Längdhopp | 6.83 | 1 Q | 6.55 | 9 |
Yamile Aldama | Tresteg | 14.45 | 3 Q | 14.48 | 5 |
Holly Bleasdale | Stavhopp | 4.55 | =7 q | 4.45 | =6 |
Kate Dennison | 4.25 | =26 | Gick inte vidare | ||
Sophie Hitchon | Släggkastning | 71.98 NR | 10 q | 69.33 | 12 |
Goldie Sayers | Spjutkastning | NM | – | Gick inte vidare |
Idrottare | Gren | 100H | HJ | SP | 200 m | LJ | JT | 800 m | Final | Placering |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jessica Ennis | Resultat | 12.54 WB | 1.86 | 14.28 | 22.83 | 6.48 | 47.49 | 2:08.65 | 6955 NR | |
Poäng | 1195 | 1054 | 813 | 1096 | 1001 | 812 | 984 | |||
Louise Hazel | Resultat | 13.48 | 1.59 | 12.81 | 24.48 | 5.77 | 47.38 | 2:18.78 | 5856 | 27 |
Poäng | 1053 | 724 | 715 | 935 | 780 | 809 | 840 | |||
Katarina Johnson-Thompson | Resultat | 13.48 | 1.89 | 11.32 | 23.73 | 6.19 | 38.37 | 2:10.76 | 6267 | 15 |
Poäng | 1053 | 1093 | 616 | 1007 | 908 | 636 | 954 |
De 8 kvotplatserna tilldelades Storbritannien i egenskap av värdnation.
Herrar och damerIdrottare | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Omgång 3 | Kvartsfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Placering | ||
James-Andrew Davis | Florett, individuellt | Bye | Joppich (GER) L 10–15 |
Gick inte vidare | ||||
Richard Kruse | Bye | Achmatchuzin (RUS) L 5–15 |
Gick inte vidare | |||||
Husayn Rosowsky | Samandi (MAR) L 8–15 |
Gick inte vidare | ||||||
James-Andrew Davis Richard Kruse Husayn Rosowsky Laurence Halsted |
Florett, lag | i.u. | Egypten W 45–33 |
Italien L 45–40 |
Klassificering semifinal Frankrike W 45–29 |
5:e plats-final Ryssland L 35–45 |
6 | |
James Honeybone | Sabel, individuellt | Pryiemka (BLR) L 9–15 |
Gick inte vidare |
Idrottare | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Omgång 3 | Kvartsfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Placering | ||
Corinna Lawrence | Värja, individuellt | Bravo (CHI) W 15–12 |
Gherman (ROU) L 9–15 |
Gick inte vidare | ||||
Anna Bentley | Florett, individuellt | Peterson (CAN) L 9–10 |
Gick inte vidare | |||||
Natalia Sheppard | Troiano (GBR) W 12–9 |
Maîtrejean (FRA) L 5–15 |
Gick inte vidare | |||||
Sophie Troiano | Sheppard (GBR) L 9–12 |
Gick inte vidare | ||||||
Anna Bentley Natalia Sheppard Sophie Troiano Martina Emanuel |
Florett, lag | i.u. | Egypten W 34–45 |
Italien L 42–14 |
Klassificering semifinal Polen L 20–43 |
7:e plats-final Japan L 21–30 |
8 | |
Louise Bond-Williams | Sabel, individuellt | i.u. | Vougiouka (GRE) L 8–15 |
Gick inte vidare | ||||
Sophie Williams | i.u. | Vecchi (ITA) L 6–15 |
Gick inte vidare |
Idrottare | Gren | Kval | Final | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Redskap | Totalt | Placering | Redskap | Totalt | Placering | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Sam Oldham | Mångkamp | 14.700 | i.u. | 14.600 | 15.533 | 14.666 | 15.100 | i.u. | i.u. | 14.033 | i.u. | 14.966 | 14.000 | i.u. | |||
Daniel Purvis | 15.200 | 13.400 | 15.033 | 16.100 | 14.733 | 14.733 | 89.199 | 10 Q | 15.533 | 14.733 | 14.600 | 15.966 | 14.800 | 14.633 | i.u. | ||
Louis Smith | i.u. | 15.800 Q | i.u. | 13.033 | i.u. | i.u. | 15.966 | i.u. | |||||||||
Kristian Thomas | 15.366 | 14.133 | 14.566 | 16.200 | 14.625 | 15.366 | 90.256 | 5 Q | 15.433 | i.u. | 14.433 | 16.550 | i.u. | 15.200 | i.u. | ||
Max Whitlock | 15.266 | 14.900 Q | 14.133 | 16.033 | 13.900 | i.u. | 15.166 | 15.233 | i.u. | 15.666 | 14.800 | i.u. | i.u. | ||||
Total | 45.832 | 44.833 | 44.199 | 48.333 | 44.024 | 45.199 | 272.420 | 3 Q | 46.132 | 45.932 | 43.066 | 48.182 | 44.566 | 43.833 | 271.711 |
Gymnast | Gren | Redskap | Totalt | Placering | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
F | PH | R | V | PB | HB | ||||
Daniel Purvis | Mångkamp | 15.166 | 14.266 | 14.800 | 16.000 | 13.600 | 14.500 | 88.332 | 13 |
Louis Smith | Bygelhäst | i.u. | 16.066 | i.u. | 16.066 | ||||
Kristian Thomas | Mångkamp | 15.566 | 14.566 | 14.633 | 14.908 | 14.733 | 15.000 | 89.406 | 7 |
Hopp | i.u. | 15.533 | i.u. | 15.533 | 8 | ||||
Max Whitlock | Bygelhäst | i.u. | 15.600 | i.u. | 15.600 |
Idrottare | Gren | Kval | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Redskap | Totalt | Placering | Redskap | Totalt | Placering | ||||||||
F | V | UB | BB | F | V | UB | BB | ||||||
Imogen Cairns | Mångkamp, lag | i.u. | 14.433 | i.u. | 13.366 | i.u. | i.u. | 14.266 | i.u. | 13.500 | i.u. | ||
Jennifer Pinches | 14.100 | 14.366 | 13.700 | 13.100 | 55.266 | 21 | 14.366 | 14.833 | i.u. | 11.833 | i.u. | ||
Rebecca Tunney | 14.000 | 14.400 | 14.825 | 13.166 | 56.391 | 15 Q | i.u. | 14.866 | 14.766 | i.u. | i.u. | ||
Elizabeth Tweddle | 14.433 | i.u. | 16.133 Q | i.u. | 14.166 | i.u. | 15.833 | i.u. | i.u. | ||||
Hannah Whelan | 13.933 | 14.500 | 14.200 | 13.066 | 55.699 | 17 Q | 14.200 | i.u. | 14.000 | 13.866 | i.u. | ||
Totalt | 42.533 | 43.333 | 45.158 | 39.632 | 170.656 | 5 Q | 42.732 | 43.965 | 44.599 | 39.199 | 170.495 | 6 |
Gymnast | Gren | Redskap | Totalt | Placering | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
F | V | UB | BB | ||||
Rebecca Tunney | Mångkamp | 13.933 | 14.866 | 15.000 | 13.133 | 56.392 | 13 |
Elizabeth Tweddle | Barr | i.u. | 15.916 | i.u. | 15.916 | ||
Hannah Whelan | Mångkamp | 14.133 | 0.000* | 14.166 | 13.700 | 41.999 | 24 |
Idrottare | Gren | Kval | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Boll | Tunnband | Käglor | Band | Totalt | Placering | Boll | Tunnband | Käglor | Band | Totalt | Placering | ||
Francesca Jones | Individuellt | 24.200 | 24.550 | 21.975 | 23.900 | 94.625 | 24 | Gick inte vidare |
Idrottare | Gren | Kval | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5 rep | 3 band 2 tunnband |
Totalt | Placering | 5 bollar | 3 band 2 tunnband |
Totalt | Placering | ||
Georgina Cassar Jade Faulkner Francesca Fox Lynne Hutchison Louisa Pouli Rachel Smith |
Trupp | 24.150 | 23.850 | 48.000 | 12 | Gick inte vidare |
Idrottare | Gren | Kval | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | ||
Katherine Driscoll | Damer | 100.985 | 9 | Gick inte vidare |
Lagplatserna tilldelades i egenskap av värdnation.
|
Förbundskapten: Dragan Dukić | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Positioner: MV - Målvakt VS - Vänstersexa VN - Vänsternia MS - Mittsexa MN - Mittnia HS - Högersexa HN - Högernia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Spelarnas åldrar och klubb per 27 juli 2012. |
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Island | 5 | 5 | 0 | 0 | 167 | 132 | +35 | 10 |
Frankrike | 5 | 4 | 0 | 1 | 159 | 110 | +49 | 8 |
Sverige | 5 | 3 | 0 | 2 | 156 | 115 | +41 | 6 |
Tunisien | 5 | 2 | 0 | 3 | 121 | 125 | −4 | 4 |
Argentina | 5 | 1 | 0 | 4 | 113 | 138 | −25 | 2 |
Storbritannien | 5 | 0 | 0 | 5 | 96 | 192 | −96 | 0 |
29 juli | Frankrike | 44 – 15 | Storbritannien | Copper Box, London | ||
31 juli | Storbritannien | 19 – 41 | Sverige | Copper Box, London | ||
2 augusti | Storbritannien | 21 – 32 | Argentina | Copper Box, London | ||
4 augusti | Tunisien | 34 – 17 | Storbritannien | Copper Box, London | ||
6 augusti | Island | 41 – 24 | Storbritannien | Copper Box, London | ||
|
Förbundskaptener: Jesper Holmris, Vigdis Holmeset | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Positioner: MV - Målvakt VS - Vänstersexa VN - Vänsternia MS - Mittsexa MN - Mittnia HS - Högersexa HN - Högernia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Spelarnas åldrar och klubb per 27 juli 2012. |
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Brasilien | 5 | 4 | 0 | 1 | 137 | 122 | +15 | 8 |
Kroatien | 5 | 4 | 0 | 1 | 145 | 115 | +30 | 8 |
Ryssland | 5 | 3 | 1 | 1 | 151 | 125 | +26 | 7 |
Montenegro | 5 | 2 | 1 | 2 | 137 | 122 | +15 | 5 |
Angola | 5 | 1 | 0 | 4 | 132 | 142 | −10 | 2 |
Storbritannien | 5 | 0 | 0 | 5 | 91 | 166 | −75 | 0 |
28 juli 2012 | Montenegro | 31 – 19 | Storbritannien | Copper Box, London | ||
19:30 |
Bulatovic 5, Radicevic 4, Radovic 4 |
(18 – 12) |
Berbron 6, McCafferty 4, Fudge 4 |
Domare: Duta, Floresco (ROU) |
||
30 juli 2012 | Storbritannien | 16–37 | Ryssland | Copper Box, London | ||
14:30 |
||||||
1 augusti 2012 | Storbritannien | 17–30 | Brasilien | Copper Box, London | ||
16:15 |
||||||
3 augusti 2012 | Angola | 31–25 | Storbritannien | Copper Box, London | ||
09:30 |
||||||
5 augusti 2012 | Kroatien | 37–14 | Storbritannien | Copper Box, London | ||
16:15 |
||||||
Storbritannien, i egenskap av värdnation, tilldelades en kvotplats i alla viktklasser.
DamerIdrottare | Gren | 32-delsfinal | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Återkval | Bronsmatch | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Placering | ||
Ashley McKenzie | Extra lättvikt (-60 kg) | Bye | Hiraoka (JPN) L 0000–0111 |
Gick inte vidare | ||||||
Colin Oates |
Halv lättvikt (-66 kg) | Bye | Dos Santos (AUS) W 0020–0002 |
Khashbaatar (MGL) W 0011–0000 |
Shavdatuashvili (GEO) L 0100–0000 |
Gick inte vidare | Cho J-H (KOR) L 0002-0021 |
Gick inte vidare | 7 | |
Daniel Williams | Lättvikt (-73 kg) | Bye | Boqiev (TJK) L 0000–1001 |
Gick inte vidare | ||||||
Euan Burton | Halv mellanvikt (-81 kg) | Bye | Valois-Fortier (CAN) L 0000–1000 |
Gick inte vidare | ||||||
Winston Gordon | Mellanvikt (-90 kg) | i.u. | Émond (CAN) W 1000–0000 |
Denisov (RUS) L 0000–0010 |
Gick inte vidare | |||||
James Austin | Halv tungvikt (-100 kg) | i.u. | Anai (JPN) L 0003–0101 |
Gick inte vidare | ||||||
Christopher Sherrington | Tungvikt (+100 kg) | i.u. | Andrewartha (AUS) W 1000–0000 |
Mikhailine (RUS) L 0011–0001 |
Gick inte vidare |
Idrottare | Gren | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Återkval | Bronsmatch | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Placering | ||
Kelly Edwards | Extra lättvikt (-48 kg) | Bye | Fukumi (JPN) L 0000–0020 |
Gick inte vidare | |||||
Sophie Cox | Halv lättvikt (-52 kg) | An K-a (PRK) L 0000–0010 |
Gick inte vidare | ||||||
Sarah Clark | Lättvikt (-57 kg) | Pavia (FRA) L 0001–0010 |
Gick inte vidare | ||||||
Gemma Howell | Halv mellanvikt (-63 kg) | Emane (FRA) L 0000–1000 |
Gick inte vidare | ||||||
Sally Conway | Mellanvikt (-70 kg) | Ngarlemdana (CHA) W 1110–0002 |
Bosch (NED) L 0001–0010 |
Gick inte vidare | |||||
Gemma Gibbons | Halv tungvikt (-78 kg) | Ramirez (POR) W 1000–0000 |
Lkhamdegd (MGL) W 0021–0010 |
Verkerk (NED) W 0100–0000 |
Tcheuméo (FRA) W 1000–0000 |
BYE | Harrison (USA) L 0000–0020 |
||
Karina Bryant | Tungvikt (+78 kg) | Asselah (ALG) W 1000–0001 |
Polavder (SLO) W 0011–0000 |
Issanova (KAZ) W 0102–0011 |
Sugimoto (JPN) L 0002–0011 |
BYE | Kindzerska (UKR) W 0020–0011 |
Gick inte vidare |
Kanotist | Gren | Omgång 1 | Semifinal | Final | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | Placering | Omgång 2 | Placering | Bästa | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | ||
David Florence | Herrarnas C1 slalom | 101.60 | 13 | 93.04 | 4 | 93.04 | 5 Q | 106.16 | 10 | Gick inte vidare | |
Tim Baillie Etienne Stott |
Herrarnas C2 slalom | 100.44 | 3 | 102.79 | 6 | 100.44 | 4 Q | 110.78 | 6 Q | 106.41 | |
David Florence Richard Hounslow |
108.23 | 10 | 101.08 | 4 | 101.08 | 7 Q | 108.93 | 1 Q | 106.77 | ||
Richard Hounslow | Herrarnas K1 slalom | 94.40 | =14 | 89.12 | 8 | 89.12 | 11 Q | 104.30 | 12 | Gick inte vidare | |
Lizzie Neave | Damernas K1 slalom | 101.95 | 4 | 98.92 | 1 | 98.92 | 2 Q | 117.30 | 12 | Gick inte vidare |
Kanotist | Gren | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | ||
Tim Brabants | Herrarnas K1 1000 m | 3:31.869 | 5 Q | 3:30.769 | 4 FA | 3:34.833 | 8 |
Ed McKeever | Herrarnas K1 200 m | 35.087 OB | 1 Q | 35.619 | 1 FA | 36.246 | |
Liam Heath Jon Schofield |
Herrarnas K2 200 m | 33.364 | 2 Q | 32.940 | 2 FA | 34.421 | |
Richard Jefferies | Herrarnas C1 200 m | 42.516 | 3 Q | 43.213 | 6 | Gick inte vidare | |
Herrarnas C1 1000 m | 4:48.511 | 8 Q | 4:49.874 | 8 FB | 4:42.992 | 15 | |
Rachel Cawthorn | Damernas K1 500 m | 1:53.491 | 1 Q | 1:52.542 | 2 FA | 1:53.345 | 6 |
Jessica Walker | Damernas K1 200 m | 42.388 | 4 Q | 41.734 | 2 FA | 46.161 | 7 |
Abigail Edmonds Louisa Sawers |
Damernas K2 500 m | 1:46.564 | 5 Q | 1:46.025 | 7 FB | 1:46.341 | 11 |
Rachel Cawthorn Angela Hannah Louisa Sawers Jessica Walker |
Damernas K4 500 m | 1:37.255 | 2 Q | 1:32.550 | 4 FA | 1:33.055 | 5 |
Idrottare | Gren | Teknisk rutin | Fri rutin (inledande) | Fri rutin (final) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Totalt (teknisk + fri) | Placering | Placering | Totalt (teknisk + fri) | Placering | ||
Olivia Federici Jenna Randall |
Damernas duett | 88.100 | 9 | 88.790 | 176.890 | 9 Q | 89.170 | 177.270 | 9 |
Yvette Baker Katie Clark Katie Dawkins Olivia Federici Jennifer Knobbs Vicki Lucass Asha Randall Jenna Randall Katie Skelton |
Damernas lagtävling | 87.300 | 6 | i.u. | 88.140 | 175.440 | 6 |
Coach: Danny Kerry
Reserver:
GruppspelNr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nederländerna | 5 | 5 | 0 | 0 | 12 | 5 | +7 | 15 |
2 | Storbritannien | 5 | 3 | 0 | 2 | 14 | 7 | +7 | 9 |
3 | Kina | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 3 | +3 | 7 |
4 | Sydkorea | 5 | 2 | 0 | 3 | 7 | 12 | −5 | 6 |
5 | Japan | 5 | 1 | 1 | 3 | 4 | 9 | −5 | 4 |
6 | Belgien | 5 | 0 | 2 | 3 | 2 | 10 | −8 | 2 |
Semifinaler | Final | ||||||
8 augusti 2012 | |||||||
Nederländerna (p.s.o.) | 2 (3) | ||||||
Nya Zeeland | 2 (1) | ||||||
10 augusti 2012 | |||||||
Nederländerna | 2 | ||||||
Argentina | 0 | ||||||
Bronsmatch | |||||||
8 augusti 2012 | 10 augusti 2012 | ||||||
Argentina | 2 | Nya Zeeland | 1 | ||||
Storbritannien | 1 | Storbritannien | 3 |
Coach: Jason Lee
Reserver:
GruppspelNr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Australien | 5 | 3 | 2 | 0 | 23 | 5 | +18 | 11 |
2 | Storbritannien | 5 | 2 | 3 | 0 | 14 | 8 | +6 | 9 |
3 | Spanien | 5 | 2 | 2 | 1 | 8 | 10 | −2 | 8 |
4 | Pakistan | 5 | 2 | 1 | 2 | 9 | 16 | −7 | 7 |
5 | Argentina | 5 | 1 | 1 | 3 | 10 | 14 | −4 | 4 |
6 | Sydafrika | 5 | 0 | 1 | 4 | 11 | 22 | −11 | 1 |
Semifinaler | Final | ||||||
9 augusti 2012 | |||||||
Australien | 2 | ||||||
Tyskland | 4 | ||||||
11 augusti 2012 | |||||||
Tyskland | 2 | ||||||
Nederländerna | 1 | ||||||
Bronsmatch | |||||||
9 augusti 2012 | 11 augusti 2012 | ||||||
Nederländerna | 9 | Australien | 3 | ||||
Storbritannien | 2 | Storbritannien | 1 |
De två kvotplatserna för respektive kön tilldelades i egenskap av värdnation.
Idrottare | Gren | Fäktning (värja) |
Simning (200 m frisim) |
Ridsport (hästhoppning) |
Kombinerat: skytte/löpning (10 m luftpistol)/(3000 m) |
Totalpoäng | Slutpoäng | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placering | MF-poäng | Tid | Placering | MF-poäng | Straff | Placering | MF-poäng | Tid | Placering | MF-poäng | ||||
Sam Weale | Herrar | 17–18 | =13 | 808 | 2:03,40 | 12 | 1320 | 24 | 7 | 1176 | 11:00,00 | 22 | 2360 | 5664 | 13 |
Nick Woodbridge | 17–18 | =13 | 808 | 1:57,32 | 2 | 1396 | 44 | 11 | 1156 | 11:01,66 | 23 | 2356 | 5716 | 10 | |
Samantha Murray | Damer | 18–17 | =16 | 832 | 2:08,20 | 2 | 1264 | 60 | 13 | 1140 | 12:00,59 | 10 | 2120 | 5356 | |
Mhairi Spence | 19–16 | =11 | 856 | 2:16,51 | 10 | 1164 | 104 | 25 | 1096 | 12:46,23 | 28 | 1936 | 5052 | 21 |
Storbritannien kvalificerade sig till alla ridsporttävlingar.
Ryttare | Häst | Grand Prix | Grand Prix Special | Grand Prix Freestyle | Placering | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering | |||
Charlotte Dujardin | Valegro | 83,663 | 1 | 83,286 | 1 | 90,089 | 1 | |
Laura Bechtolsheimer | Mistral Højris | 76,839 | 7 | 77,794 | 5 | 84,339 | 3 | |
Carl Hester | Uthopia | 77,72 | 5 | 80,571 | 3 | 82,857 | 5 | 5 |
Richard Davison | Artemis | 72,812 | 18 | 70,524 | 26 | Ej kvalificerad | 26 |
Ryttare | Häst | Grand Prix | Grand Prix Special | Placering | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Total poäng | |||
Carl Hester Laura Bechtolsheimer Charlotte Dujardin |
som ovan | 79,407 | 1 | 80,55 | 79,979 |
Tävlande | Häst | Gren | Dressyr | Terrängbana | Hoppning | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kval | Final | |||||||||||
Straff | Placering | Straff | Placering | Straff | Placering | Straff | Placering | Straff | Placering | |||
Mary King | Imperial Cavalier | Individuell | 40,9 | 12 | 1,2 | 6 | 0 | 3 | 8 | 5 | 50,1 | 5 |
Kristina Cook | Miners Frolic | 42 | 14 | 0 | 5 | 1 | 4 | 8 | 6 | 51 | 6 | |
Zara Phillips | High Kingdom | 46,1 | 24 | 0 | 10 | 7 | 13 | 0 | 8 | 53,1 | 8 | |
William Fox-Pitt | Lionheart | 44,1 | 17 | 9,2 | 21 | 0 | 14 | ej kvalificerad | 53,3 | 27 | ||
Nicola Wilson | Opposition Buzz | 51,7 | 39 | 0 | 19 | 4 | 17 | ej kvalificerad | 55,7 | 28 | ||
Mary King Kristina Cook Zara Phillips William Fox-Pitt Nicola Wilson |
som ovan | Lag | 127 | 3 | 130,2 | 2 | 138,2 | 2 | i.u. | 138,2 |
Tävlande | Häst | Kvalifikation | Final | Total | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Runda 1 | Runda 2 | Runda 3 | Runda A | Runda B | |||||||||||
Straff | Placering | Straff | Total | Placering | Straff | Total | Placering | Straff | Placering | Straff | Totalt | Placering | Placering | ||
Nick Skelton | Big Star | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 5 | 5 |
Ben Maher | Tripple X | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 | 4 | 4 | 4 | 11 | 4 | 8 | 9 | 9 |
Scott Brash | Hello Sanctos | 4 | 42 | 4 | 8 | 31 | 0 | 8 | 11 | 0 | 1 | 4 | 4 | 5 | 5 |
Peter Charles | Vindicat | 10 | 65 | Ej kvalificerad | 65 |
Tävlande | Häst | Runda 1 | Runda 2 | Jump-off | Placering | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Straff | Placering | Straff | Placering | Straff | Placering | |||
Nick Skelton Ben Maher Scott Brash Peter Charles |
som ovan | 4 | 2 | 4 | 1 | 0 | 1 |
Idrottare | Gren | Heat | Återkval | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | |||
Alan Campbell | Singelsculler | 6:47,62 | 1 QF | Bye | 6:52,10 | 1 SA/B | 7:18,92 | 2 FA | 7:03,28 | |||
George Nash William Satch |
Tvåa utan styrman | 6:16,58 | 1 SA/B | Bye | i.u. | 6:56,46 | 1 FA | 6:21,77 | ||||
Bill Lucas Sam Townsend |
Dubbelsculler | 6:11,94 | 2 SA/B | Bye | i.u. | 6:22,47 | 3 FA | 6:40,54 | 5 | |||
Mark Hunter Zac Purchase |
Lättvikts-dubbelsculler | 6:36,29 | 1 SA/B | Bye | i.u. | 6:36,62 | 1 FA | 6:37,78 | ||||
Alex Gregory Tom James Pete Reed Andrew Trigg Hodge |
Fyra utan styrman | 5:50,27 | 1 Q | Bye | i.u. | 5:58,26 | 1 FA | 6:03,97 | ||||
Charles Cousins Stephen Rowbotham Tom Solesbury Matthew Wells |
Scullerfyra | 5:41,75 | 2 SA/B | Bye | i.u. | 6:05,32 | 3 FA | 5:49,14 | 5 | |||
Chris Bartley Peter Chambers Richard Chambers Rob Williams |
Lättvikts-fyra utan styrman | 5:49,29 | 1 SA/B | Bye | i.u. | 5:59,68 | 1 FA | 6:03,09 | ||||
Richard Egington James Foad Matthew Langridge Constantine Louloudis Alex Partridge Tom Ransley Mohamed Sbihi Greg Searle Phelan Hill (styrman) |
Åtta med styrman | 5:27,61 | 2 R | 5:26,85 | 1 FA | i.u. | 5:52,18 |
Idrottare | Gren | Heat | Återkval | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | |||
Helen Glover Heather Stanning |
Tvåa utan styrman | 6:57,29 OR | 1 FA | Bye | i.u. | 7:27,13 | ||||||
Katherine Grainger Anna Watkins |
Dubbelsculler | 6:44,33 | 1 FA | Bye | i.u. | 6:55,82 | ||||||
Katherine Copeland Sophie Hosking |
Lättvikts-dubbelsculler | 6:56,97 | 1 SA/B | Bye | 7:05,90 | 1 FA | 7:09,30 | |||||
Debbie Flood Frances Houghton Beth Rodford Melanie Wilson |
Scullerfyra | 6:20,71 | 4 R | 6:21,65 | 3 FA | i.u. | 6:51,54 | 6 | ||||
Jessica Eddie Katie Greves Lindsey Maguire Natasha Page Louisa Reeve Victoria Thornley Annabel Vernon Olivia Whitlam Caroline O'Connor (styrman) |
Åtta med styrman | 6:23,51 | 3 R | 6:21,58 | 4 FA | i.u. | 6:18,77 | 5 |
Den enda gren som Storbritannien inte kvalificerade sig till var damernas singelsculler.
Seglare | Gren | Lopp | Summerad poäng | Finalplacering | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | M* | ||||
Nick Dempsey | RS:X | 5 | 7 | 5 | 1 | 10 | 1 | 2 | 3 | 9 | 2 | i.u. | 6 | 41 | |||||
Paul Goodison | Laser | 10 | 23 | 16 | 2 | 4 | 9 | 17 | 12 | 9 | 8 | i.u. | 6 | 93 | 7 | ||||
Ben Ainslie | Finnjolle | 2 | 2 | 6 | 12 | 4 | 3 | 1 | 3 | 6 | 1 | i.u. | 18 | 46 | |||||
Stuart Bithell Luke Patience |
470 | 2 | 1 | 4 | 2 | 3 | 4 | 1 | 6 | 3 | 2 | i.u. | 8 | 30 | |||||
Stevie Morrison Ben Rhodes |
49er | 12 | 12 | 3 | 18 | 4 | 2 | 1 | 1 | 17 | 4 | 20 | 13 | 3 | 17 | 7 | 10 | 124 | 5 |
Iain Percy Andrew Simpson |
Starbåt | 11 | 2 | 3 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 4 | 1 | i.u. | 16 | 34 |
M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;
DamerSeglare | Gren | Lopp | Summerad poäng | Finalplacering | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Bryony Shaw | RS:X | 7 | 6 | 4 | 9 | 6 | 8 | 7 | 5 | 1 | 5 | 10 | 59 | 7 |
Alison Young | Laser radial | 7 | 10 | 2 | 2 | 2 | 11 | 6 | 8 | BFD | 4 | 8 | 60 | 5 |
Saskia Clark Hannah Mills |
470 | 6 | 1 | 4 | 6 | 1 | 6 | 5 | 2 | 8 | 2 | 18 | 51 |
M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;
MatchracingSeglare | Gren | Inledande omgång | Placering | Utslagning | Placering | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Danmark | Spanien | Portugal | Australien | Finland | Frankrike | Nya Zeeland | Ryssland | Sverige | Nederländerna | USA | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||||
Lucy MacGregor Kate MacGregor Annie Lush |
Matchracing | W | L | W | L | W | W | L | L | W | L | L | 7 Q | Ryssland L (2–3) |
Gick inte vidare | 7* |
Idrottare | Gren | Kval | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering | ||
Jack Laugher | 3 m | 330,00 | 27 | Gick inte vidare | |||
Chris Mears | 436,05 | 18 Q | 461,00 | 9 Q | 439,75 | 9 | |
Tom Daley | 10 m | 448,45 | 15 Q | 521,10 | 4 Q | 556,95 | |
Peter Waterfield | 412,45 | 23 | Gick inte vidare | ||||
Chris Mears Nick Robinson-Baker |
3 m parhoppning | i.u. | 432,60 | 5 | |||
Tom Daley Peter Waterfield |
10 m parhoppning | i.u. | 454,65 | 4 |
Idrottare | Gren | Kval | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering | ||
Rebecca Gallantree | 3 m | 299,25 | 16 Q | 267,10 | 18 | Did not advance | |
Hannah Starling | 298,25 | 17 Q | 313,95 | 13 | Did not advance | ||
Monique Gladding | 10 m | 301,45 | 19 | Gick inte vidare | |||
Stacie Powell | 287,30 | 20 | Gick inte vidare | ||||
Alicia Blagg Rebecca Gallantree |
3 m parhoppning | i.u. | 285,60 | 7 | |||
Sarah Barrow Tonia Couch |
10 m parhoppning | i.u. | 321,72 | 5 |
Idrottare | Gren | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaer | Återkval | Bronsmatch | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Placering | ||
Martin Stamper | Herrarnas −68 kg | Osornio (MEX) W 5–2 |
Fejzić (SRB) W 8–3 |
Tazegül (TUR) L 6–9 |
Bye | Nikpai (AFG) L 3–5 |
Gick inte vidare | 5 |
Lutalo Muhammad | Herrarnas −80 kg | Negmatov (TJK) W 7–1 |
García (ESP) L 3–7 |
Gick inte vidare | Karami (IRI) W 11–7 |
Jeremjan (ARM) W 9–3 |
Gick inte vidare | |
Jade Jones | Damernas −57 kg | Gladović (SRB) W 15–1 |
Hamada (JPN) W 13–3 |
Tseng (TPE) W 10–6 |
Bye | Hou (CHN) W 6–4 |
||
Sarah Stevenson | Damernas −67 kg | McPherson (USA) L 1–5 |
Gick inte vidare |
Två brittiska spelare var automatiskt kvalificerade genom sin världsrankning, herrspelarna Andy Murray och Jamie Murray. Ytterligare två herrspelare kvalificerade sig och fyra damspelare tilldelades platser.
HerrarSpelare | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Placering | ||
Andy Murray | Herrsingel | Wawrinka (SUI) W 6–3, 6–3 |
Nieminen (FIN) W 6–2, 6–4 |
Baghdatis (CYP) W 4–6, 6–1, 6–4 |
Almagro (ESP) W 6–4, 6–1 |
Djokovic (SRB) W 7–5, 7–5 |
Federer (SUI) W 6–2, 6–1, 6–4 |
|
Andy Murray Jamie Murray |
Herrdubbel | i.u. | Melzer / Peya (AUT) L 7–5, 6–7(6–8), 5–7 |
Gick inte vidare | ||||
Ross Hutchins Colin Fleming |
i.u. | Benneteau / Gasquet (FRA) L 5–7, 3–6 |
Gick inte vidare |
Spelare | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Placering | ||
Elena Baltacha | Damsingel | Szávay (HUN) W 6–3, 6–3 |
Ivanovic (SRB) L 4–6, 6–7(5–7) |
Gick inte vidare | ||||
Anne Keothavong | Wozniacki (DEN) L 6–4, 3–6, 2–6 |
Gick inte vidare | ||||||
Heather Watson | Soler Espinosa (ESP) W 6–2, 6–2 |
Kirilenko (RUS) L 3–6, 2–6 |
Gick inte vidare | |||||
Laura Robson | Šafářová (CZE) W 7–6(7–4), 6–4 |
Sjarapova (RUS) L 6–7(5–7), 3–6 |
Gick inte vidare | |||||
Elena Baltacha Anne Keothavong |
Damdubbel | i.u. | Görges / Grönefeld (GER) L 3–6, 1–6 |
Gick inte vidare | ||||
Laura Robson Heather Watson |
i.u. | Kerber / Lisicki (GER) L 6–1, 4–6, 3–6 |
Gick inte vidare |
Spelare | Gren | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Placering | ||
Andy Murray Laura Robson |
Mixeddubbel | Štěpánek / Hradecká (CZE) W 7–5, 6–7(7–9), |
Stosur / Hewitt (AUS) W 6–3, 3–6, |
Lisicki / Kas (GER) W 6–1, 6–7(7–9), |
Azaranka / Mirnji (BLR) L 6–2, 3–6, |
Triathlet | Gren | Simning (1,5 km) | Trans 1 | Cykling (40 km) | Trans 2 | Löpning (10 km) | Total tid | Placering |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alistair Brownlee | Herrarnas triathlon | 17:04 | 0:39 | 59:08 | 0:27 | 29:07 | 1:46:25 | |
Jonathan Brownlee | 17:02 | 0:38 | 59:11 | 0:28 | 29:37 | 1:46:56 | ||
Stuart Hayes | 17:17 | 0:39 | 59:04 | 0:35 | 33:29 | 1:51:04 | 37 | |
Lucy Hall | Damernas triathlon | 18:17 | 0:43 | 1:06:39 | 0:35 | 38.24 | 2:04:38 | 33 |
Vicky Holland | 19:22 | 0:41 | 1:07:23 | 0:31 | 34:58 | 2:02:55 | 26 | |
Helen Jenkins | 19:19 | 0:43 | 1:05:35 | 0:32 | 34:10 | 2:00:19 | 5 |
Kvotplatserna tilldelas i egenskap av värdnation.
HerrarLagplatserna tilldelades i egenskap av värdnation.
Lagplatserna tilldelades i egenskap av värdnation.
Beachvolleyboll
|