Uefa Champions League 2022/2023

Uefa Champions League 2022/2023
Finalen avgörs på Atatürk Olimpiyat Stadyumu Finalen avgörs på Atatürk Olimpiyat Stadyumu
Evenemangsfakta
Datum6 september 202210 juni 2023
ArrangörUefa
FinalarenaTurkiet Atatürk Olimpiyat Stadyumu
Deltagare
Antal lagTurneringen: 32
Totalt: 80 (från 54 förbund)
0
Mästare Manchester City (1:a titeln)
Finalist Inter
 Föregående Följande 
2021/2022 2023/2024

Uefa Champions League 2022/2023 var den 68:e säsongen av Uefa Champions League, och den 31:a säsongen sedan den bytte namn från Europacupen, Europas största fotbollsturnering för klubblag, före Europa League respektive Europa Conference League.

Kvalomgångar

Inledande kvalomgång

  Inledande kvalomgången – semifinaler – 4 deltagande klubblag
Lag 1 Resultat Lag 2
FCI Levadia Estland 1–6 Island Víkingur
La Fiorita San Marino 1–2 Andorra Inter Club d'Escaldes
Inledande kvalomgången – final – 2 deltagande klubblag
Lag 1 Resultat Lag 2
Inter Club d'Escaldes Andorra 0–1 Island Víkingur

Första kvalomgången

  Första kvalomgången – 30 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Pjunik Armenien 2–2
(4–3 str.)
Rumänien Cluj 0–0 2–2 (e.f.)
Maribor Slovenien 2–0 Belarus Sjachtar Salihorsk 0–0 2–0
Ludogorets Razgrad Bulgarien 3–0 Montenegro Sutjeska Nikšić 2–0 1–0
F91 Dudelange Luxemburg 3–1 Albanien Tirana 1–0 2–1
Tobol Kazakstan 1–5 Ungern Ferencváros 0–0 1–5
Malmö FF Sverige 6–5 Island Víkingur 3–2 3–3
Ballkani Kosovo 1–2 Litauen Žalgiris 1–1 0–1 (e.f.)
HJK Finland 2–2
(5–4 str.)
Lettland RFS 1–0 1–2 (e.f.)
FK Bodø/Glimt Norge 4–3 Färöarna  3–0 1–3
The New Saints Wales 1–2 Nordirland Linfield 1–0 0–2 (e.f.)
Shamrock Rovers Irland 3–0 Malta Hibernians 3–0 0–0
Lech Poznań Polen 2–5 Azerbajdzjan Qarabağ 1–0 1–5
Shkupi Nordmakedonien 3–2 Gibraltar Lincoln Red Imps 3–0 0–2
Zrinjski Mostar Bosnien och Hercegovina 0–1 Moldavien Sheriff Tiraspol 0–0 0–1
Slovan Bratislava Slovakien 2–1 Georgien Dinamo Batumi 0–0 2–1 (e.f.)

Andra kvalomgången

  Andra kvalomgången – Mästare – 20 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Ferencváros Ungern 5–3 Slovakien Slovan Bratislava 1–2 4–1
Dinamo Zagreb Kroatien 3–2 Nordmakedonien Shkupi 2–2 1–0
Qarabağ Azerbajdzjan 5–4 Schweiz Zürich 3–2 2–2 (e.f.)
HJK Finland 1–7 Tjeckien Viktoria Plzeň 1–2 0–5
Linfield Nordirland 1–8 Norge FK Bodø/Glimt 1–0 0–8
Žalgiris Litauen 3–0 Sverige Malmö FF 1–0 2–0
Ludogorets Razgrad Bulgarien 4–2 Irland Shamrock Rovers 3–0 1–2
Maribor Slovenien 0–1 Moldavien Sheriff Tiraspol 0–0 0–1
Maccabi Haifa Israel 5–1 Grekland Olympiakos 1–1 4–0
Pjunik Armenien 4–2 Luxemburg F91 Dudelange 0–1 4–1
Andra kvalomgången – Bäst placerade – 4 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
FC Midtjylland Danmark 2–2
(4–3 str.)
Cypern AEK Larnaca 1–1 1–1 (e.f.)
Dynamo Kiev Ukraina 2–1 Turkiet Fenerbahçe 0–0 2–1 (e.f.)

Tredje kvalomgången

  Tredje kvalomgången – Mästare – 12 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Maccabi Haifa Israel 4–2 Cypern Apollon Limassol 4–0 0–2
Qarabağ Azerbajdzjan 4–2 Ungern Ferencváros 1–1 3–1
Ludogorets Razgrad Bulgarien 3–6 Kroatien Dinamo Zagreb 1–2 2–4
Sheriff Tiraspol Moldavien 2–4 Tjeckien Viktoria Plzeň 1–2 1–2
FK Bodø/Glimt Norge 6–1 Litauen Žalgiris 5–0 1–1
Röda stjärnan Serbien 7–0 Armenien Pjunik 5–0 2–0
Tredje kvalomgången – Bäst placerade – 8 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
AS Monaco Frankrike 3–4 Nederländerna PSV 1–1 2–3 (e.f.)
Dynamo Kiev Ukraina 3–1 Österrike Sturm Graz 1–0 2–1 (e.f.)
Union Saint-Gilloise Belgien 2–3 Skottland Rangers 2–0 0–3
Benfica Portugal 7–2 Danmark FC Midtjylland 4–1 3–1

Playoff

  Playoffomgången – Mästare – 8 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Qarabağ Azerbajdzjan 1–2 Tjeckien Viktoria Plzeň 0–0 1–2
FK Bodø/Glimt Norge 2–4 Kroatien Dinamo Zagreb 1–0 1–4 (e.f.)
Maccabi Haifa Israel 5–4 Serbien Röda stjärnan 3–2 2–2
FC Köpenhamn Danmark 2–1 Turkiet Trabzonspor 2–1 0–0
Playoffomgången – Bäst placerade – 4 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Dynamo Kiev Ukraina 0–5 Portugal Benfica 0–2 0–3
Rangers Skottland 3–2 Nederländerna PSV 2–2 1–0

Gruppspel

Kvalificerad för CL-åttondelsfinal
Kvalificerad för EL-sextondelsfinal

Eintracht Frankfurt gör sin debut i gruppspelet efter vinsten i Europa League 2021/2022, ett resultat av detta, är att för första gången finns fem tyska klubbar med i gruppspelet.

Grupp A

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Napoli 6 5 0 1 20 6 +14 15
2 Liverpool 6 5 0 1 17 6 +11 15
3 Ajax 6 2 0 4 11 16 −5 6
4 Rangers 6 0 0 6 2 22 −20 0
Hemma \ Borta
Ajax 0–3 1–6 4–0
Liverpool 2–1 2–0 2–0
Napoli 4–2 4–1 3–0
Rangers 1–3 1–7 0–3

Grupp B

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Porto 6 4 0 2 12 7 +5 12
2 Club Brugge 6 3 2 1 7 4 +3 11
3 Bayer Leverkusen 6 1 2 3 4 8 −4 5
4 Atlético Madrid 6 1 2 3 5 9 −4 5
Hemma \ Borta
Atlético Madrid 2–2 0–0 2–1
Bayer Leverkusen 2–0 0–0 0–3
Club Brugge 2–0 1–0 0–4
Porto 2–1 2–0 0–4

Grupp C

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Bayern München 6 6 0 0 18 2 +16 18
2 Inter 6 3 1 2 10 7 +3 10
3 Barcelona 6 2 1 3 12 12 0 7
4 Viktoria Plzeň 6 0 0 6 5 24 −19 0
Hemma \ Borta
Barcelona 0–3 3–3 5–1
Bayern München 2–0 2–0 5–0
Inter 1–0 0–2 4–0
Viktoria Plzeň 2–4 2–4 0–2

Grupp D

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Tottenham Hotspur 6 3 2 1 8 6 +2 11
2 Eintracht Frankfurt 6 3 1 2 7 8 −1 10
3 Sporting Lissabon 6 2 1 3 8 9 −1 7
4 Marseille 6 2 0 4 8 8 0 6
Hemma \ Borta
Eintracht Frankfurt 2–1 0–3 0–0
Marseille 0–1 4–1 1–2
Sporting Lissabon 1–2 0–2 2–0
Tottenham Hotspur 3–2 2–0 1–1

Grupp E

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Chelsea 6 4 1 1 10 4 +6 13
2 AC Milan 6 3 1 2 12 7 +5 10
3 Red Bull Salzburg 6 1 3 2 5 9 −4 6
4 Dinamo Zagreb 6 1 1 4 4 11 −7 4
Hemma \ Borta
AC Milan 0–2 3–1 4–0
Chelsea 3–0 2–1 1–1
Dinamo Zagreb 0–4 1–0 1–1
Red Bull Salzburg 1–1 1–2 1–0

Grupp F

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Real Madrid 6 4 1 1 15 6 +9 13
2 RB Leipzig 6 4 0 2 13 9 +4 12
3 Sjachtar Donetsk 6 1 3 2 8 10 −2 6
4 Celtic 6 0 2 4 4 15 −11 2
Hemma \ Borta
Celtic 0–2 0–3 1–1
RB Leipzig 3–1 3–2 1–4
Real Madrid 5–1 2–0 2–1
Sjachtar Donetsk 1–1 0–4 1–1

Grupp G

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Manchester City 6 4 2 0 14 2 +12 14
2 Borussia Dortmund 6 2 3 1 10 5 +5 9
3 Sevilla 6 1 2 3 6 12 −6 5
4 FC Köpenhamn 6 0 3 3 1 12 −11 3
Hemma \ Borta
Borussia Dortmund 3–0 0–0 1–1
FC Köpenhamn 1–1 0–0 0–0
Manchester City 2–1 5–0 3–1
Sevilla 1–4 3–0 0–4

Grupp H

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Benfica 6 4 2 0 16 7 +9 14
2 Paris Saint-Germain 6 4 2 0 16 7 +9 14
3 Juventus 6 1 0 5 9 13 −4 3
4 Maccabi Haifa 6 1 0 5 7 21 −14 3
Hemma \ Borta
Benfica 4–3 2–0 1–1
Juventus 1–2 1–2 3–1
Maccabi Haifa 1–6 2–0 1–3
Paris Saint-Germain 1–1 2–1 7–2

Slutspel

Slutspelsträd

 ÅttondelsfinalerKvartsfinalerSemifinalerFinal
                       
  
 
  Liverpool202
  
  Real Madrid516
  Real Madrid224
  
  Chelsea000
  Borussia Dortmund101
  
  Chelsea022
  Real Madrid101
  
  Manchester City145
  RB Leipzig101
  
  Manchester City178
  Manchester City314
  
  Bayern München011
  Paris Saint-Germain000
  
  Bayern München123
  Manchester City1
  
  Inter0
  AC Milan101
  
  Tottenham Hotspur000
  AC Milan112
  
  Napoli011
  Eintracht Frankfurt000
  
  Napoli235
  AC Milan000
  
  Inter213
  Club Brugge011
  
  Benfica257
  Benfica033
  
  Inter235
  Inter101
 
  Porto000
 

Åttondelsfinaler

  Åttondelsfinaler – 16 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
RB Leipzig Tyskland 1–8 England Manchester City 1–1 1–7
Club Brugge Belgien 1–7 Portugal Benfica 0–2 1–5
Liverpool England 2–6 Spanien Real Madrid 2–5 0–1
AC Milan Italien 1–0 England Tottenham Hotspur 1–0 0–0
Eintracht Frankfurt Tyskland 0–5 Italien Napoli 0–2 0–3
Borussia Dortmund Tyskland 1–2 England Chelsea 1–0 0–2
Inter Italien 1–0 Portugal Porto 1–0 0–0
Paris Saint-Germain Frankrike 0–3 Tyskland Bayern München 0–1 0–2

Kvartsfinaler

  Kvartsfinaler – 8 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Real Madrid Spanien 4–0 England Chelsea 2–0 2–0
Benfica Portugal 3–5 Italien Inter 0–2 3–3
Manchester City England 4–1 Tyskland Bayern München 3–0 1–1
AC Milan Italien 2–1 Italien Napoli 1–0 1–1

Semifinaler

  Semifinaler – 4 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
AC Milan Italien 0–3 Italien Inter 0–2 0–1
Real Madrid Spanien 1–5 England Manchester City 1–1 0–4

Final

10 juni 2023 Manchester City England 1 – 0 Italien Inter Atatürk Olimpiyat Stadyumu
22:00 UTC+3
Rodri Mål 68′
(0 – 0)
Rapport
Istanbul
Publik: 71 412
Domare: Szymon Marciniak (Polen)

Se även

Källor