Juniorvärldsmästerskapet i ishockey 2017 | |
Datum | 26 december 2016–5 januari 2017 (toppdivisionen) |
---|---|
Arrangör | IIHF |
Deltagare | |
Nationer | 10 |
Värdskap | |
Land | Kanada |
Spelplatser | Montréal, Toronto |
Placeringar | |
Guld | USA |
Silver | Kanada |
Brons | Ryssland |
Övrigt | |
Matcher | 31 (toppdivisionen) |
Flest mål | Kirill Kaprizov (9) |
Flest poäng | Kirill Kaprizov (12) |
MVP | Thomas Chabot |
← 2016 Finland USA 2018 → |
Juniorvärldsmästerskapet i ishockey 2017, JVM i ishockey 2017, var det 41:a juniorvärldsmästerskapet i ishockey. Toppdivisionen avgjordes i Montréal och Toronto i Kanada mellan 26 december 2016 och 5 januari 2017. JVM i de lägre divisionerna spelas på andra platser och under andra tidpunkter.
Toppdivisionen avgjordes i Montréal (i Québec) och Toronto (i Ontario) i Kanada mellan 26 december 2016 och 5 januari 2017. Finalen spelades i Montréal klockan 20:00 lokal tid den 5 januari 2017. Turneringen innehöll 10 lag och totalt spelades 31 matcher.
Arrangören Kanada spelade gruppspelsmatcherna i Toronto medan medaljspelet avgjordes i Montréal. I Montréal och Toronto spelades även 2015 års turnering. Alla matcher i Montréal spelades i Centre Bell. 2017 var också året då Montréals stad firade 375-årsjubileum, och det var 100 år sedan NHL grundades i Montréal, 50 år sedan Expo 67 i Montréal, 150 år sedan den kanadensiska statsbildningen uppstod, och 100 år sedan Toronto Maple Leafs grundades. Dessa jubileer uppmärksammades under mästerskapen.
Lokala arrangörer var Hockey Canada, Hockey Québec, Ontario Hockey Federation, Montreal Canadiens, Maple Leafs Sports and Entertainment och Evenko.
Centre Bell Publikkapacitet: 21 287 |
Air Canada Centre Publikkapacitet: 19 746 |
---|---|
Montréal | Toronto |
De fyra bäst placerade lagen i respektive grupp gick vidare till kvartsfinalerna.
Klara för kvartsfinal | |
Till nedflyttningsmatcher |
Lag | S | V | ÖV | ÖF | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sverige | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 18 | 6 | +12 | 12 |
Danmark | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 | 11 | 15 | −4 | 6 |
Tjeckien | 4 | 1 | 0 | 2 | 1 | 9 | 13 | −4 | 5 |
Schweiz | 4 | 0 | 2 | 0 | 2 | 11 | 13 | −2 | 4 |
Finland | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 6 | 8 | −2 | 3 |
26 december 2016 13:00 UTC−5 |
Sverige | 6–1 (2–0, 4–0, 0–1) |
Danmark | Centre Bell |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&04518 &&&&&04 518 | ||||
Alexander Nylander (10:11) Joel Eriksson Ek (18:24) Jonathan Dahlén (24:30) Carl Grundström (26:26) (BP1) Rasmus Dahlin (33:12) Alexander Nylander (38:22) |
(57:53) Nikolaj Krag | Domare: Marian Rohatsch Anssi Salonen |
26 december 2016 17:00 UTC−5 |
Tjeckien | 2–1 (1–1, 0–0, 1–0) |
Finland | Centre Bell |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&04703 &&&&&04 703 | ||||
Daniel Krenželok (04:27) Michael Špaček (58:42) |
(08:46) Joona Luoto | Domare: Tobias Björk Daniel Stricker |
27 december 2016 13:00 UTC−5 |
Tjeckien | 3–4 (e.fl.) (0–0, 0–2, 3–1, 0–1) |
Schweiz | Centre Bell |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&04683 &&&&&04 683 | ||||
Radek Koblížek (45:02) Filip Chlapík (50:41) (PP1) Filip Chlapík (59:44) |
(29:19) Loic In-Albon (36:03) (PP1) Calvin Thürkauf (48:34) (PP1) Damien Riat (60:23) Nico Hischier |
Domare: Mark Lemelin Anssi Salonen |
27 december 2016 17:30 UTC−5 |
Danmark | 3–2 (2–0, 1–0, 0–2) |
Finland | Centre Bell |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&04733 &&&&&04 733 | ||||
William Boysen (05:20) (PP1) David Madsen (17:40) Joachim Blichfeld (35:53) |
(44:17) Urho Vaakanainen (55:30) Kasper Björkqvist |
Domare: Tobias Björk Robin Sir |
28 december 2016 17:00 UTC−5 |
Schweiz | 2–4 (1–2, 1–0, 0–2) |
Sverige | Centre Bell |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&05630 &&&&&05 630 | ||||
Jonas Siegenthaler (05:08) (PP1) Calvin Thürkauf (26:17) (PP1) |
(04:13) Joel Eriksson Ek (06:38) Lias Andersson (54:52) Joel Eriksson Ek (57:11) Lucas Carlsson |
Domare: Marian Rohatsch Robin Sir |
29 december 2016 13:00 UTC−5 |
Danmark | 3–2 (e.fl.) (0–1, 1–1, 1–0, 1–0) |
Tjeckien | Centre Bell |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&04536 &&&&&04 536 | ||||
Joachim Blichfeld (28:41) (PP1) Nikolaj Krag (53:36) Mathias From (60:47) |
(07:56) Martin Nečas (30:29) Filip Hronek |
Domare: Marcus Linde Brett Sheva |
29 december 2016 17:30 UTC−5 |
Finland | 1–3 (1–0, 0–1, 0–2) |
Sverige | Centre Bell |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&09062 &&&&&09 062 | ||||
Aapeli Räsänen (16:35) (PP1) | (32:16) Lias Andersson (41:24) Alexander Nylander (59:00) Alexander Nylander |
Domare: Jan Hribik Jozef Kubus |
30 december 2016 17:00 UTC−5 |
Schweiz | 5–4 (e.str) (1–3, 2–1, 1–0, 0–0, 1–0) |
Danmark | Centre Bell |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&06006 &&&&&06 006 | ||||
Nico Hischier (17:56) Yannick Zehnder (26:29) Nando Eggenberger (32:26) Yannick Zehnder (43:35) Marco Miranda (65:00) |
(00:20) Alexander True (03:45) Joachim Blichfeld (13:40) (PP1) Niklas Andersen (20:28) Mathias From |
Domare: Darcy Burchell Jozef Kubus |
31 december 2016 13:00 UTC−5 |
Sverige | 5–2 (3–0, 1–0, 1–2) |
Tjeckien | Centre Bell |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&06259 &&&&&06 259 | ||||
Rasmus Asplund (00:37) Jonathan Dahlén (08:56) (PP1) Jens Lööke (16:46) Jonathan Dahlén (37:09) Jonathan Dahlén (43:34) (PP1) |
(53:09) David Kaše (57:28) (PP1) Filip Hronek |
Domare: Brett Sheva Maxim Sidorenko |
31 december 2016 17:30 UTC−5 |
Finland | 2–0 (0–0, 2–0, 0–0) |
Schweiz | Centre Bell |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&04013 &&&&&04 013 | ||||
Aapeli Räsänen (24:53) Eeli Tolvanen (33:53) (PP1) |
Domare: Darcy Burchell Marcus Linde |
Lag | S | V | ÖV | ÖF | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
USA | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 17 | 6 | +11 | 12 |
Kanada | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 21 | 8 | +13 | 9 |
Ryssland | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 16 | 9 | +7 | 6 |
Slovakien | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 6 | 14 | −8 | 3 |
Lettland | 4 | 0 | 0 | 0 | 4 | 6 | 29 | −23 | 0 |
26 december 2016 15:30 UTC−5 |
USA | 6–1 (1–1, 2–0, 3–0) |
Lettland | Air Canada Centre |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&07014 &&&&&07 014 | ||||
Patrick Harper (06:27) Colin White (26:29) Clayton Keller (38:45) Clayton Keller (52:19) Jeremy Bracco (57:41) (PP1) Jordan Greenway (59:20) |
(15:22) Renārs Krastenbergs | Domare: Jozef Kubus Maxim Sidorenko |
26 december 2016 20:00 UTC−5 |
Kanada | 5–3 (1–1, 2–0, 2–2) |
Ryssland | Air Canada Centre |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&018099 &&&&&018 099 | ||||
Tyson Jost (03:11) Dylan Strome (33:15) (PP1) Nicolas Roy (37:08) Mathew Barzal (43:03) (PP1) Dylan Strome (49:06) (PP1) |
(09:47) Michail Sergatjov (45:12) (PP1) Kirill Kaprizov (50:36) Jegor Rykov |
Domare: Jan Hribik Marcus Linde |
27 december 2016 16:00 UTC−5 |
Lettland | 1–9 (0–3, 1–3, 0–3) |
Ryssland | Air Canada Centre |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&06789 &&&&&06 789 | ||||
Rūdolfs Balcers (23:42) (PP1) | (05:33) Danil Yurtaikin (12:10) Alexander Polunin (17:39) Pavel Karnauchov (20:56) Kirill Kaprizov (24:21) Alexander Polunin (25:04) Kirill Beljajev (46:07) (PP1) Kirill Kaprizov (49:28) (PP2) Yakov Trenin (56:07) (PP1) Kirill Kaprizov |
Domare: Darcy Burchell Marcus Linde |
27 december 2016 20:00 UTC−5 |
Kanada | 5–0 (0–0, 4–0, 1–0) |
Slovakien | Air Canada Centre |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&012694 &&&&&012 694 | ||||
Jérémy Lauzon (25:30) Taylor Raddysh (30:57) (PP1) Anthony Cirelli (32:37) Thomas Chabot (36:25) (PP1) Michael McLeod (42:59) |
Domare: Jan Hribik Brett Sheva |
28 december 2016 19:30 UTC−5 |
Slovakien | 2–5 (1–2, 0–3, 1–0) |
USA | Air Canada Centre |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&08391 &&&&&08 391 | ||||
Martin Fehérváry (18:08) (PP1) Michal Roman (59:23) |
(10:15) Tanner Laczynski (17:00) Colin White (22:03) Tage Thompson (28:39) Charlie McAvoy (35:27) (PP1) Troy Terry |
Domare: Darcy Burchell Maxim Sidorenko |
29 december 2016 15:30 UTC−5 |
Ryssland | 2–3 (1–1, 1–2, 0–0) |
USA | Air Canada Centre |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&013759 &&&&&013 759 | ||||
Kirill Urakov (11:59) (BP1) Kirill Kaprizov (37:17) (PP1) |
(04:14) Clayton Keller (24:03) (PP1) Colin White (31:41) Troy Terry |
Domare: Anssi Salonen Daniel Stricker |
29 december 2016 20:00 UTC−5 |
Lettland | 2–10 (0–3, 1–5, 1–2) |
Kanada | Air Canada Centre |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&013796 &&&&&013 796 | ||||
Renārs Krastenbergs (37:58) (BP1) Martins Dzierkals (47:59) |
(10:38) (BP1) Mathew Barzal (11:54) (PP1) Nicolas Roy (19:40) (PP1) Taylor Raddysh (29:11) (PP1) Taylor Raddysh (32:13) Taylor Raddysh (32:53) Mathew Barzal (33:30) Anthony Cirelli (34:56) Michale McLeod (42:07) Taylor Raddysh (58:05) Julien Gauthier |
Domare: Tobias Björk Mark Lemelin |
30 december 2016 19:30 UTC−5 |
Slovakien | 4–2 (1–1, 1–0, 2–1) |
Lettland | Air Canada Centre |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&06018 &&&&&06 018 | ||||
Filip Lestan (08:13) Miloš Roman (38:11) Andrej Hatala (40:41) Marek Sloboda (45:01) |
(03:40) Kārlis Čukste (53:29) (PP1) Filips Buncis |
Domare: Mark Lemelin Marian Rohatsch |
31 december 2016 15:30 UTC−5 |
USA | 3–1 (2–0, 1–1, 0–0) |
Kanada | Air Canada Centre |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&018584 &&&&&018 584 | ||||
Colin White (04:31) (PP1) Jordan Greenway (06:04) (PP1) Jeremy Bracco (33:08) |
(28:12) (PP2) Thomas Chabot | Domare: Anssi Salonen Daniel Stricker |
31 december 2016 20:00 UTC−5 |
Ryssland | 2–0 (0–0, 1–0, 1–0) |
Slovakien | Air Canada Centre |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&05269 &&&&&05 269 | ||||
Denis Gurjanov (29:06) (PP1) Yakov Trenin (49:39) |
Domare: Marian Rohatsch Robin Sir |
2 januari 2017 11:00 UTC−5 |
Finland | 2–1 (1–0, 0–1, 1–0) |
Lettland | Centre Bell |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&03016 &&&&&03 016 | ||||
Vili Saarijärvi (07:43) (PP1) Kristian Vesalainen (49:00) |
(24:37) Maksims Ponomarenko | Domare: Brett Sheva Maxim Sidorenko |
3 januari 2017 17:30 UTC−5 |
Lettland | 1–4 (1–1, 0–0, 0–3) |
Finland | Centre Bell |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&04216 &&&&&04 216 | ||||
Renārs Krastenbergs (16:23) (PP1) | (01:31) (PP2) Eeli Tolvanen (41:28) (PP1) Vili Saarijärvi (42:33) Juuso Välimäki (57:26) (PP2) Juuso Välimäki |
Domare: Jan Hribik Robin Sir |
Finland kvalificerat för toppdivisionen 2018 efter 2–0 i matcher. Lettland nedflyttat till division I A 2018.
Kvartsfinal | |||||||||||||
1A | Sverige | 8 | |||||||||||
4B | Slovakien | 3 | Semifinal | ||||||||||
1A | Sverige | 2 | |||||||||||
Kvartsfinal | 2B | Kanada | 5 | ||||||||||
2B | Kanada | 5 | |||||||||||
3A | Tjeckien | 3 | Bronsmatch | Final | |||||||||
1A | Sverige | 1 | 2B | Kanada | 4 | ||||||||
Kvartsfinal | 3B | Ryssland (e.fl.) | 2 | 1B | USA (e.str) | 5 | |||||||
1B | USA | 3 | |||||||||||
4A | Schweiz | 2 | Semifinal | ||||||||||
1B | USA (e.str) | 4 | |||||||||||
Kvartsfinal | 3B | Ryssland | 3 | ||||||||||
2A | Danmark | 0 | |||||||||||
3B | Ryssland | 4 |
2 januari 2017 13:00 UTC−5 |
Danmark | 0–4 (0–2, 0–0, 0–2) |
Ryssland | Air Canada Centre |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&07801 &&&&&07 801 | ||||
(08:45) Alexander Polunin (19:49) (PP1) Kirill Kaprizov (47:12) Pavel Karnauchov (55:35) Kirill Kaprizov |
Domare: Mark Lemelin Marian Rohatsch |
2 januari 2017 15:30 UTC−5 |
Sverige | 8–3 (3–0, 2–2, 3–1) |
Slovakien | Centre Bell |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&06331 &&&&&06 331 | ||||
Joel Eriksson Ek (01:08) (PP1) Tim Söderlund (16:28) Carl Grundström (17:01) Alexander Nylander (26:17) Fredrik Karlström (33:07) Tim Söderlund (42:36) Lias Andersson (44:27) (PP1) Joel Eriksson Ek (57:04) (PP1) |
(35:48) (PP1) Martin Bodák (36:54) Miroslav Struska (41:53) Adam Ruzicka |
Domare: Darcy Burchell Jan Hribik |
2 januari 2017 17:30 UTC−5 |
USA | 3–2 (2–0, 0–1, 1–1) |
Schweiz | Air Canada Centre |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&08176 &&&&&08 176 | ||||
Jeremy Bracco (08:32) (PP1) Luke Kunin (10:42) Jordan Greenway (46:18) (PP1) |
(30:47) (PP1) Nico Hischier (46:00) (PP1) Nico Hischier |
Domare: Tobias Björk Robin Sir |
2 januari 2017 20:00 UTC−5 |
Kanada | 5–3 (0–1, 3–1, 2–1) |
Tjeckien | Centre Bell |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&010215 &&&&&010 215 | ||||
Blake Speers (23:45) Mitchell Stephens (27:27) Thomas Chabot (33:32) Julien Gauthier (43:18) Julien Gauthier (46:37) |
(16:49) David Kaše (28:53) Tomas Soustal (45:54) Simon Stransky |
Domare: Jozef Kubus Marcus Linde |
4 januari 2017 15:00 UTC−5 |
USA | 4–3 (e.str) (1–1, 2–1, 0–1, 0–0, 1–0) |
Ryssland | Centre Bell |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&011576 &&&&&011 576 | ||||
Colin White (19:05) Luke Kunin (30:23) (PP1) Colin White (36:21) Troy Terry (70:00) |
(11:54) Kirill Kaprizov (21:17) Denis Gurjanov (46:04) Denis Gurjanov |
Domare: Darcy Burchell Marcus Linde |
4 januari 2017 19:30 UTC−5 |
Sverige | 2–5 (2–2, 0–1, 0–2) |
Kanada | Centre Bell |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&013456 &&&&&013 456 | ||||
Joel Eriksson Ek (06:05) (BP1) Carl Grundström (08:05) |
(07:43) Mitchell Stephens (18:49) Anthony Cirelli (32:02) Julien Gauthier (47:38) Dylan Strome (58:02) Julien Gauthier |
Domare: Anssi Salonen Daniel Stricker |
5 januari 2017 15:30 UTC−5 |
Sverige | 1–2 (e.fl.) (0–0, 1–1, 0–0, 0–1) |
Ryssland | Centre Bell |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&&08366 &&&&&08 366 | ||||
Jonathan Dahlén (30:11) | (20:16) Kirill Kaprizov (60:33) Denis Gurjanov |
Domare: Darcy Burchell Jozef Kubus |
5 januari 2017 20:00 UTC−5 |
USA | 5–4 (e.str) (0–2, 2–0, 2–2, 0–0, 1–0) |
Kanada | Centre Bell |
---|
Matchsummering | Åskådare: &&&&&&&&&&020173 &&&&&020 173 | ||||
Charlie McAvoy (23:04) Kieffer Bellows (29:30) (PP1) Kieffer Bellows (44:44) Colin White (47:07) Troy Terry (80:00) |
(04:58) Thomas Chabot (09:02) Jérémy Lauzon (41:52) (PP1) Nicolas Roy (44:05) Mathieu Joseph |
Domare: Anssi Salonen Daniel Stricker |
Division I A var den näst högsta divisionen i JVM 2017. Turneringen spelades från den 11 till den 17 december 2016 i Bremerhaven, Tyskland.
Belarus (Nedflyttat från toppdivisionen)
Österrike
Kazakstan
Norge
Tyskland
Frankrike (Uppflyttat från division I B)
Uppflyttat till toppdivisionen | |
Nedflyttat till division I B |
Lag | S | V | ÖV | ÖF | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Belarus | 5 | 4 | 0 | 1 | 0 | 20 | 10 | +10 | 13 |
Tyskland | 5 | 3 | 1 | 0 | 1 | 17 | 13 | +4 | 11 |
Frankrike | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 16 | 19 | −3 | 6 |
Kazakstan | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 14 | 16 | −2 | 6 |
Österrike | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 15 | 17 | −2 | 6 |
Norge | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 10 | 17 | −7 | 3 |
Division I B var den tredje högsta divisionen i JVM 2017. Turneringen spelades från den 11 till den 17 december 2016 i Budapest, Ungern.
Italien (Nedflyttat från division I A)
Polen
Storbritannien
Ukraina
Slovenien
Ungern (Uppflyttat från division II A)
Uppflyttat till division I A | |
Nedflyttat till division II A |
Lag | S | V | ÖV | ÖF | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ungern | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 21 | 12 | +9 | 12 |
Polen | 5 | 3 | 1 | 0 | 1 | 21 | 16 | +5 | 11 |
Slovenien | 5 | 2 | 1 | 0 | 2 | 21 | 13 | +8 | 8 |
Italien | 5 | 2 | 0 | 1 | 2 | 12 | 19 | −7 | 7 |
Ukraina | 5 | 1 | 1 | 0 | 3 | 9 | 13 | −4 | 5 |
Storbritannien | 5 | 0 | 0 | 2 | 3 | 8 | 19 | −11 | 2 |
Division II A var den fjärde högsta divisionen i JVM 2017. Turneringen spelades den 11 till 17 december 2016 i Tallinn, Estland.
Japan (Nedflyttat från division I B)
Litauen
Estland
Kroatien
Nederländerna
Rumänien (Uppflyttat från division II B)
Uppflyttat till division I B | |
Nedflyttat till division II B |
Lag | S | V | ÖV | ÖF | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Litauen | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 42 | 10 | +32 | 15 |
Japan | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 35 | 13 | +22 | 12 |
Rumänien | 5 | 2 | 0 | 1 | 2 | 21 | 29 | −8 | 7 |
Estland | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 18 | 24 | −6 | 6 |
Nederländerna | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 9 | 24 | −15 | 3 |
Kroatien | 5 | 0 | 1 | 0 | 4 | 11 | 35 | −24 | 2 |
Division II B var den femte högsta divisionen i JVM 2017. Turneringen spelades den 7 till 13 januari 2017 i Logroño, Spanien.
Sydkorea (Nedlyttat från division II A)
Spanien
Serbien
Belgien
Australien
Mexiko (Uppflyttat från Division III)
Uppflyttat till division II A | |
Nedflyttat till division III |
Lag | S | V | ÖV | ÖF | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sydkorea | 5 | 4 | 1 | 0 | 0 | 27 | 4 | +23 | 14 |
Spanien | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 38 | 12 | +26 | 12 |
Serbien | 5 | 3 | 0 | 1 | 1 | 23 | 12 | +11 | 10 |
Belgien | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 15 | 19 | −4 | 6 |
Mexiko | 5 | 0 | 1 | 0 | 4 | 13 | 39 | −26 | 2 |
Australien | 5 | 0 | 0 | 1 | 4 | 9 | 36 | −27 | 1 |
Division III var den sjätte högsta divisionen i JVM 2017. Turneringen spelades den 16 till 22 januari 2017 i Dunedin, Nya Zeeland. De två bästa i varje grupp avancerade till finalspelet där det avgjordes vilket lag som flyttades upp. Övriga lag spelade placeringsmatcher.
Kina (Nedflyttat från division II B)
Israel
Island
Kinesiska Taipei
Bulgarien
Nya Zeeland
Turkiet
Sydafrika
Lag | S | V | ÖV | ÖF | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kina | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 19 | 8 | +11 | 9 |
Island | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 11 | 6 | +5 | 6 |
Israel | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 7 | 9 | −2 | 3 |
Kinesiska Taipei | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 5 | 19 | −14 | 0 |
Lag | S | V | ÖV | ÖF | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turkiet | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 20 | 5 | +15 | 9 |
Nya Zeeland | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 12 | 12 | 0 | 6 |
Bulgarien | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 10 | 15 | −5 | 3 |
Sydafrika | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 14 | −10 | 0 |
Semifinaler | Final | ||||||
21 januari | |||||||
Turkiet | 3 | ||||||
Island | 2 | ||||||
22 januari | |||||||
Turkiet | 2 | ||||||
Kina | 1 | ||||||
Om 3:e plats | |||||||
21 januari | 22 januari | ||||||
Kina | 11 | Island | 10 | ||||
Nya Zeeland | 2 | Nya Zeeland | 0 |
Semifinaler om plats 5-8 | Match om 5:e plats | ||||||
21 januari | |||||||
Israel | 9 | ||||||
Sydafrika | 0 | ||||||
22 januari | |||||||
Israel | 3 | ||||||
Bulgarien | 2 | ||||||
Match om 7:e plats | |||||||
21 januari | 22 januari | ||||||
Bulgarien | 6 | Sydafrika | 1 | ||||
Kinesiska Taipei | 1 | Kinesiska Taipei | 7 |
Uppflyttat till division II B | Nedflyttat till kval till division III |