Inomhusvärldsmästerskapen i friidrott 2014
Inomhusvärldsmästerskapen i friidrott 2014 hölls i Sopot, Polen den 7–9 mars. Sopot gränsar till Gdynia i norr och till Gdańsk i söder. Arenan heter Ergo Arena och tar 11 400 åskådare.
Kandidater
Sopot, Polen och Zagreb, Kroatien var kandidater. Kroatien drog sig tillbaka av ekonomiska skäl, så IAAF valde Sopot på ett möte i Monaco den 11 november 2011.
Program
H |
Försöksheat
|
Q |
Kval
|
½ |
Semifinal
|
F |
Final
|
Officiell maskot, som även användes vid de polska friidrottstävlingarna till
Kamila Skolimowskas minne 2013.
Resultat och medaljfördelning
Kvinnor
Gren
|
Guld
|
Silver
|
Brons
|
60 meter
|
Shelly-Ann Fraser-Pryce |
Jamaica
|
Murielle Ahouré |
Elfenbenskusten
|
Tianna Bartoletta |
USA
|
6,98 WL
|
7,01 SB
|
7,06 SB
|
400 m
|
Francena McCorory |
USA
|
Kaliese Spencer |
Jamaica
|
Shaunae Miller |
Bahamas
|
51,12
|
51,54 PB
|
52,06
|
800 m
|
Chanelle Price |
USA
|
Angelika Cichocka |
Polen
|
Maryna Arzamasava |
Belarus
|
2.00,09 WL
|
2.00,45
|
2.00,79 PB
|
1 500 m
|
Abeba Aregawi |
Sverige
|
Axumawit Embaye |
Etiopien
|
Nicole Sifuentes |
Kanada
|
4.00,61
|
4.07,12 PB
|
4.07,61 NR
|
3 000 m
|
Genzebe Dibaba |
Etiopien
|
Hellen Onsando Obiri |
Kenya
|
Maryam Yusuf Jamal |
Bahrain
|
8.55,04
|
8.57,72
|
8.59,16
|
60 m häck
|
Nia Ali |
USA
|
Sally Pearson |
Australien
|
Tiffany Porter |
Storbritannien
|
7,80 PB
|
7,85
|
7,86 SB
|
Femkamp
|
Nadine Broersen |
Nederländerna
|
Brianne Theisen-Eaton |
Kanada
|
Alina Fedorova |
Ukraina
|
4 830 p WL, NR
|
4 768 p NR
|
4 724 p PB
|
Längdhopp
|
Éloyse Lesueur |
Frankrike
|
Katarina Johnson-Thompson |
Storbritannien
|
Ivana Španović |
Serbien
|
6,85 m
|
6,81 m PB
|
6,77 m
|
Tresteg
|
Jekaterina Koneva |
Ryssland
|
Olha Saladucha |
Ukraina
|
Kimbery Williams |
Jamaica
|
14,46 m
|
14,45 m
|
14,39 m SB
|
Höjdhopp
|
Marija Kutjina Kamila Lićwinko |
Ryssland Polen
|
— |
|
Ruth Beitia |
Spanien
|
2,00 m SB
|
2,00 m NR
|
|
2,00 m SB
|
Stavhopp
|
Yarisley Silva |
Kuba
|
Anzjelika Sidorova Jiřina Svobodová |
Ryssland Tjeckien
|
— |
|
4,70 m
|
4,70 m
|
4,70 m
|
Kula
|
Valerie Adams |
Nya Zeeland
|
Christina Schwanitz |
Tyskland
|
Gong Lijiao |
Kina
|
20,67 m WL
|
19,94 m
|
19,24 m SB
|
4 × 400 m
|
USA
|
Jamaica
|
Storbritannien
|
Natasha Hastings Joanna Atkins Francena McCorory Cassandra Tate
|
Patricia Hall Anneisha McLaughlin Kaliese Spencer Stephenie Ann McPherson
|
Eilidh Child Shana Cox Margaret Adeoye Christine Ohuruogu
|
3.24,83 WL
|
3.26,54 NR
|
3.27,90
|
Förkortningar: WR = Världsrekord | NR = Nationsrekord | CR = Mästerskapsrekord | WL = Världsårsbästa | PB = Personbästa | SB = Årsbästa
|
Män
Gren
|
Guld
|
Silver
|
Brons
|
60 meter
|
Richard Kilty |
Storbritannien
|
Marvin Bracy |
USA
|
Femi Ogunode |
Qatar
|
6,49 PB
|
6,51
|
6,52
|
400 m
|
Pavel Maslák |
Tjeckien
|
Christopher Brown |
Bahamas
|
Kyle Clemons |
USA
|
45,24 NR
|
45,58 PB
|
45,74
|
800 m
|
Mohammed Aman |
Etiopien
|
Adam Kszczot |
Polen
|
Andrew Osagie |
Storbritannien
|
1.46,40
|
1.46,76
|
1.47,10
|
1 500 m
|
Ayanleh Souleiman |
Djibouti
|
Aman Wote |
Etiopien
|
Abdalaati Iguider |
Marocko
|
3.37,52
|
3.38,08
|
3.38,21
|
3 000 m
|
Caleb Mwangangi Ndiku |
Kenya
|
Bernard Lagat |
USA
|
Dejen Gebremeskel |
Etiopien
|
7.54,9
|
7.55,22
|
7.55,39
|
60 m häck
|
Omo Osaghae |
USA
|
Pascal Martinot-Lagarde |
Frankrike
|
Garfield Darien |
Frankrike
|
7,45 WL
|
7,46
|
7,47 PB
|
Sjukamp
|
Ashton Eaton |
USA
|
Andrej Kraŭtjanka |
Belarus
|
Thomas van der Plaetsen |
Belgien
|
6 632 p WL
|
6 303 p NR
|
6 259 p NR
|
Längdhopp
|
Mauro Vinícius da Silva |
Brasilien
|
Li Jinzhe |
Kina
|
Michel Tornéus |
Sverige
|
8,28 m NR
|
8,23 m SB
|
8,21 m SB
|
Tresteg
|
Ljukman Adams |
Ryssland
|
Ernesto Revé |
Kuba
|
Pedro Pablo Pichardo |
Kuba
|
17,37 m WL
|
17,33 m
|
17,24 m
|
Höjdhopp
|
Mutaz Essa Barshim |
Qatar
|
Ivan Uchov |
Ryssland
|
Andrij Protsenko |
Ukraina
|
2,38 m KR
|
2,38 m
|
2,36 m PB
|
Stavhopp
|
Konstadínos Filippídis |
Grekland
|
Malte Mohr |
Tyskland
|
Jan Kudlička |
Tjeckien
|
5,80 m SB
|
5,80 m
|
5,80 m PB
|
Kula
|
Ryan Whiting |
USA
|
David Storl |
Tyskland
|
Tomas Walsh |
Nya Zeeland
|
22,05 m
|
21,79 m SB
|
21,26 m KR
|
4 × 400 m
|
USA
|
Storbritannien
|
Jamaica
|
Kyle Clemons David Verburg Kind Butler III Calvin Smith Jr.
|
Conrad Williams Jamie Bowie Luke Lennon-Ford Nigel Levine
|
Errol Nolan Allodin Fothergill Akheem Gauntlett Edino Steele
|
3.02,13 WR
|
3.03,49
|
3.03,69 NR
|
Förkortningar: WR = Världsrekord | KR = Kontinentrekord | NR = Nationsrekord | CR = Mästerskapsrekord | WL = Världsårsbästa | PB = Personbästa | SB = Årsbästa
|
Medaljörer
Markering för värdlandet
Referenser
Noter
- ^ (engelska) Competition Timetable Arkiverad 4 februari 2014 hämtat från the Wayback Machine.. Sopot 2014. Läst 4 mars 2014.
Externa länkar